SKLADOVÉ CHOROBY ZELENINY

2005.jpg


Veškerou zeleninu již máme uloženou. Doba uložení však bývá často náhle ukončena skládkovými chorobami. Které to jsou a jak jim včas čelit?

Nejzávažnější skládkovou hnilobou kořenů mrkve je černá hniloba , způsobená houbou Alternaria radicina. Prvotní příznaky se projevují na listech v podobě malých, úzkých černých až nekrotických skvrn, které se postupně rozšiřují. Listy mohou časem i odumírat. Na kořenech se vytvářejí velké, černé propadlé skvrny. Ty se šíří plošně ale i do hloubky. Napadené pletivo vypadá jako zuhelnatěné. Kromě mrkve napadá tato houba i celer, petržel a pastiňák. Původce choroby se přenáší osivem a především posklizňovými zbytky. Šíří se za vlhkého počasí a zálivkou na kořenové krčky. Ochrana spočívá především ve výsevu kvalitního osiva, ošetřeného fungicidem. Nutné je důsledné dodržování osevních postupů, dokonalé odstraňování posklizňových zbytků a skladování jen zdravých a mechanicky nepoškozených kořenů.

Velmi častou chorobou je i mokrá hniloba kořenů, způsobená bakterií Erwinia carotovora. V porostech se vyskytuje pouze výjimečně.Pletivo na bázi řapíků kašovitě hnije a silně zapáchá. Výskyt onemocnění podporuje trvalé zamokření a napadení škůdci.Vyskytuje se především u mrkve a celeru. Jako nepřímé ochranné opatření je dodržování vhodných osevních postupů a šetrná sklizeň bez poškození kořenů. Při skladování zabraňuje šíření teplota nižší než 4oC.

Hlízenka obecná ( Sclerotinia sclerotiorum) rovněž napadá mrkev a celer, dlále pak i petržel a fenykl. Ve vlhkých a chladných letech se může na zamokřených půdách vyskytovat již na poli. Charekteristické je bílé vatovité mycelium s černými sklerocii. I zde je na místě nepřímá ochrana - skladování čistých a mechanicky nepoškozených kořenů, vzdušné prostředí bez nadměrné vzdušné vlhkosti.

Skládkové hniloby mohou být dále způsobovány houbami Botrytis cinerea, Rhizoctonia crocorum a Rhizopus spp. .Příznaky bývají často variabilní, kořeny podléhají mokré i suché hnilobě. Na povrchu skladovaných plodin se tvoří podle druhu patogena mycelium šedé, černé i bílé barvy.

Všeobecně jsou nejvíce napadány rostliny mechanicky poškozené, fyziologicky přezrálé a skladované v nevhodných teplotních a vlhkostních podmínkách. Ve skladovacích prostorách je proto nutné udržovat teplotu kolem + 4oC, aktivní větrání bez nadměrné vzdušné vlhkosti. Před naskladněním je vhodné skladové prostory i nádoby dezinfikovat Savem.

Foto autorka textu

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz