PRVNÍ JARNÍ KVĚTY

2817.jpg



S ústupem zimy působí pohled na první květy zvlášť milým dojmem. Tito první poslové jara jsou předzvěstí nově nastupující vegetační sezóny a jejich přítomnost dělá radost nejen lidem, ale i užitečnému hmyzu - pro včely totiž představují první zdroj obživy po zimě.


Nejtypičtějšími jarními květinami jsou cibuloviny a drobné hlíznaté rostliny. Vedle nich však najdeme kvést i některé keře stromy a trvalky. Jako všechny rostliny, pěstované na zahradě i časně kvetoucí druhy vyžadují odpovídající péči, aby se jim dlouhodobě dobře dařilo a aby každý rok ohlásily nástup jara novými květy:

Cibuloviny

Mezi časně kvetoucí jarní cibuloviny patří např.: kosatec (Iris reticulata), bledule (Leucojum vernum), sněženka (Galanthus nivalis), hyacint (Hyacinthus), botanický tulipán (Tulipa sp.), modřenec (Muscari) talovín (Eranthis hyemalis) a krokus (Crocus sp.)

Cibuloviny a drobné hlíznaté rostliny představují botanickou skupinu, která je specifická nejen svou morfologií a životním cyklem, ale také požadavky na pěstování.

Drobné jarní cibuloviny vyžadují kypré, humózní, propustné půdy, které poskytují na jaře dostatek vláhy. (pozor ne mokré a jílovité!). Nejlépe jim vyhovuje stanoviště pod listnatými stromy, nebo pod vyššími listnatými keři či v trávníku. Nejnáročnější na výběr stanoviště je hyacint, potřebuje slunné stanoviště a velmi živnou půdu, nejlépe je-li rok předem zapraveno organické hnojivo.

Cibulky jarních cibulovin musí být vysazeny nejlépe v období srpna až počátku října. Dlouho otálet s výsadbou se nevyplácí, cibulky jsou totiž velmi drobné a rády vysychají. Vysazovat je můžeme již i po sklizni. Jediná možnost, jak je skladovat je ve vlhkých pilinách nebo v rašelině. Proto i při jejich nákupu dejte dobrý pozor na kvalitu cibulek, a na podmínky ve kterých jsou skladovány. Nikdy nekupujte cibulky které jsou vyschlé. Výsadba cibulek se plně řídí jejich velikostí. Nad cibulí by mělo být jen tolik země, jako je 2,5x průměr cibule. Nesázejte je příliš hluboko, nemusely by vyrašit. Choulostivější druhy, jako je například kosatec nebo hyacint opatříme na zimu přikrývkou z chvojí, nebo listí jako ochranu před případnou silnější zimou. Na jaře, v době kdy začnou rostliny rašit je třeba kryt včas odstranit, aby se později nepolámaly květy a poupata. Cibuloviny jako jsou bledulky, sněženky, talovíny a krokusy jsou méně náročné. S postupujícími léty vytvářejí pomocí dceřinných cibulek bohatě kvetoucí trsy květů. Vyjímat je po odkvětu ze země není nutné. Hyacinty jsou oproti nim velmi náročné a každoroční vyjmutí cibule ze země je podmínkou. U všech cibulovin po odkvětu je však třeba dodržet jedno stejné pravidlo - platí, že čím mají větší květ, tím dříve bychom jej měly odstranit. Tvorba semen cibuli velmi vysiluje, ta se poté zmenšuje a znehodnocuje. Květy určitě odstraníme u tulipánů a hyacintů, tulipány sestříhneme, hyacintům sdrhneme kvítka.

Po odkvětu všechny druhy vyžadují nějakou dobu na to, aby cibule „zatáhla“. Nikdy neodstraňujte listy dříve, než sami sežloutnou a seschnou. Platí to nejen u cibulovin na záhoně, ale i u těch které pěstujeme v trávníku. Plochy, kde jsou cibuloviny, sekačkou objeďte a vysekejte až po té, co budou cibule zataženy. Jak již bylo řečeno, drobné cibuloviny mají i drobné cibule, které snadnou vyschnou. Vysazovat je tedy můžeme již krátce po sklizni nebo je skladujeme v odpovídajících podmínkách do srpna až počátku podzimu.

Trvalky

Čemeřice černá (Helleborus niger) je velmi typickou jarní trvalkou. Čemeřice pocházejí z Evropy a malé Asie. Samotné květy jsou drobné, ale velmi dekorativně působí velké kališní listy, které jsou nejčastěji v barvě bílé, zelené nebo nachové. Díky tomu, že se čemeřice staly i předmětem zájmu šlechtitelů, vzniklo v posledních letech mnoho atraktivních odrůd, které vynikají mohutným trsem a velikými květy. Květy se objevují skutečně velmi brzy, v závislosti na počasí vykvétají od Vánoc do února.

Při pěstování si však dejte pozor na fakt, který není příliš známý - čemeřice je jedovatá. Pro děti jsou nebezpečná semena, zelená rostlina je zase díky obsahu glykosidu helleborinu jedovatá pro lidi s nemocným srdcem.

S jarně kvetoucími trvalkami se nemusíme setkávat jen na zahradě, ale také v přírodě. Ve vlhčích listnatých lesích narazíme na Jaterník podléšku (Hepatica nobilis), plicník lékařský (Pulmonaria officinalis), prvosenku jarní/petrklíč (Primula veris) a sasanku hajní (Anemone nemorosa). Tyto květiny nikdy netrhejte a nesnažte se je přesazovat do zahrady. Obdivujte se jim na jejich vlastním stanovišti.

Listnaté keře a stromy

Líska obecná (Corylus colurna)

Jak jistě vědí zejména alergici, nejčastěji kvetoucím listnatým keřem je líska, která v závislosti na počasí kvete již od ledna. Doba kvetení je navíc poměrně dlouhá, takže se může protáhnout i na jeden měsíc. Jehnědy vypadají velmi dekorativně zejména na kroucené lísce (Corylus avellana ´Contorta´). Líska je jeden z nejméně náročných keřů. Roste úplně všude, dává přednost slunnému stanovišti.

Vrba (Salix) také kvete velmi brzy a nepředstavuje silný alergen, její květenství - jehnědy jsou nejen častým symbolem příchodu jara, ale představují také největší první pastvu pro včely. Vrby rostou velmi rychle a kromě známé vrby jívy (Salix caprea) máme i krásné miniaturní druhy a kultivary jako je vrba plazivá (Salix repens) nebo vrba síťnatá (Salix reticulata). Zakrslým a miniaturním vrbičkám bude nejlépe vyhovovat vlhčí místa ve skalce nebo u jezírek.

Vilín (Hamamelis) je středně vysoký keř, který se trochu podobá lísce. Vyžaduje dobrou středně vlhkou zahradní půdu a stanoviště na slunci nebo v mírném polostínu. Pěstuje se nejčastěji několik druhů a jejich kříženců. Atraktivní květy jsou v barvě žluté, oranžové, růžové a červené. Kvetou v závislosti na druhu a na počasí od ledna do března. Pozor, vilín roste do krásy a nikdy jej zbytečně neřežte.

Vřesovec (Erica) - ještě s přikrývkou sněhu se začnou objevovat I květy vřesovce. Vřesovec vynikne nejlépe spolu s vřesem ve větších plochách doplněných travinami. Oba druhy vyžadují propustnou půdu s kyselou reakcí.

Foto autorka textu        www.praha-fotografka.cz


2817.jpg 2823.jpg
2824.jpg 2825.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz