ZAKLÁDÁME BYLINKOVÝ ZÁHON

2854.jpg


     V poslední době stále více rodin touží po vlastní bylinkové zahrádce. Kdo by si nechtěl vybírat ve své blízkosti podle potřeby různé druhy, sklízet je, těšit se z jejich vůně a kdykoliv během roku si připravit čaj, tinkturu a koření? I když by se bylinková zahrádka měla podřídit celkovému charakteru zahrady, zůstávají široké možnosti pro fantazii a vysněné uspořádání.


Abychom se vyhnuli v budoucnu škodám, či některým pěstitelským problémům, je dobré dodržet několik zásad, které radí naše babičky:

1.

volíme slunné místo- většina bylinek jsou „děti slunce“

2.

bylinkovou zahrádku zakládáme v blízkosti domu- bylinky potřebujeme po ruce

3.

vybereme vhodné místo pro zahradní lavičku –při posezení můžeme čerpat bylinkovou atmosféru a vůni

4.

nezapomeňte na přívod vody a napajedla pro ptáky


Bylinková zahrádka by měla plnit i funkci estetickou. Proto ke stavbě cestiček, oplocení i k ostatním úpravám používáme místní , pro krajinu typické materiály, jako např. kameny, zeminu, keramiku, dřevo, případně výrobky z černého železa.

Pro zásobení čtyřčlenné rodiny postačí záhon o velikosti 4 x 3 m. Při zakládání nového záhonu pak musíme brát na zřetel výšku rostlin a jejich nároky na prostor. Pokud hraničí bylinkový záhon se zídkou nebo s plotem, pak umístíme víceleté, vysokorostoucí druhy dozadu(meduňka,levandule, máta, yzop, pelyněk, třapatka) Na volných záhonech je vysazujeme doprostřed. Nízké a jednoleté byliny vysadíme dopředu (nebo kolem), sem se hodí např. mateřídouška, tymián, majoránka, bazalka,saturejka, oregano ad.

V případě omezeného prostoru, třeba malého dvorku je vhodné volit pro výsadbu různé nádoby, kamenná koryta, kbelíky, hrnce, které mohou být třeba stupňovitě sestaveny, aby se ušetřilo co nejvíce místa.Přicházejí v úvahu všechny materiály pokud ladí tvarem a barvou s okolím.Musíme však pamatovat, že rostliny v nádobách mají málo prostoru a omezenou možnost zálivky a výživy. Zde je důležitá volba vhodných bylinných druhů. Výborně se zde hodí ty, které snesou sucho např. mateřídouška, rozchodníky, levandule.V babiččině zahrádce nesměly chybět netřesky.

Zajímavé typy


Netřesk
má podobné účinky jako Aloe vera. Jeho šťáva chladí ,léčí v čerstvém stavu a při poranění venku jej můžeme okamžitě použít.

Rychlá první pomoc venku v přírodě při požahání kopřivou, poštípání hmyzem, na popáleniny, modřiny a drobné rány: Z netřeskových listů sloupneme tenkou slupku, aby se uvolnila šťáva, a použijeme jako obklad na postižené místo.

Víte, že netřesky si naši předkové vysazovali i na střechy?- působili jako jedinečná ochrana proti bleskům.

Pokud se nám při zakládání bylinkového záhonu nějaké rostliny nevejdou, je možné využít je do smíšených kultur s jinými rostlinami. Naše babičky znali blahodárné účinky bylinek a jejich vliv na některé choroby škůdce i kvalitu pěstovaných rostlin. Využívaly je proto záměrně.


Moudra našich babiček:

  • saturejka vysazená v blízkosti fazolí odpuzuje černé mšice, levandule pak ochrání růže před zelenými mšicemi
  • kmín, lichořeřišnice a křen zlepšují chuť brambor
  • kopru, fenyklu, kmínu a koriandru se dobře daří vedle okurek, mrkve a cibule
  • máta, šalvěj a tymián odpuzují bělásky zelné
  • česnekovité rostliny se nesnášejí s fazolemi, petrželi zase příliš neprospívá blízkost salátu
  • zelená petrželka prospívá v blízkosti rajčat a celeru


Bylinková zahrádka nevyžaduje zvláštní péči.
Naše léčivé rostliny jsou většinou odolné, nenáročné na pěstování. Víceleté druhy nemusíme na správném stanovišti několik let přesazovat, pokud se nám podaří získat vzájemně se prolínající rostlinné společenství. Pokud se vysemení bez našeho přičinění v bylinkové zahrádce i jiné třeba planě rostoucí druhy a s původními rostlinami se snášejí, zasahujeme v okamžiku, kdy jsou porosty příliš husté. Mezi nejčastější náletové rostliny patří divizna, jitrocel, pampeliška, šrucha zelná atd


Divizna patří mezi nejstarší léčivé rostliny.Naše babičky ji říkaly“královská svíce. Pokud se objevila v zahrádce, byla znamením štěstí.


Diviznový čaj proti kašli


2 lžičky květů divizny zalijte jedním šálkem vroucí vody, nechte asi 10 minut louhovat a sce´dte. Pijte vždy po šálku několikrát denně. Diviznový čaj mohou bez obav pít i děti.


Foto autorka textu               www.praha-fotografka.cz

2857.jpg Máta 2859.jpg Šalvěj
2856.jpg Bazalka 2858.jpg Rozmarýn

Klíčová slova

bylinka

netřesk

saturejka

kmín

lichořeřišnice

křen

kopr

fenykl

kmín

koriandr

máta

šalvěj

tymián

česnek

petržel

divizna

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze
  • Neregistrovaný uživatel
    11.05.2013 | 17:17

    Petite

    Nálev z divizny je vhodné cedit přes plátno k zachycení drobných chloupků z okvětí, které mechanicky dráždí sliznici. Odpověďět

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz