Bugénvilea a její krása

Jan Kopřiva 13.06.2013 | 10:33 Flora říše rostlin

3399.jpg Patří do čeledi Pupalkovité. Pochází z Brazílie, ale zdomácněla v celém Středomoří. Bougainvillea je považována za jednu z nejkrásnějších kvetoucích rostlin, ale s květy je to takto: největším lákadlem pro oči i hmyz, jsou ve skutečnosti (dle druhu) růžovofialově, bíle, žlutě, oranžově, cihlově nebo krvavě zbarvené listeny, zatímco nenápadné krémové květy zpravidla unikají pozornosti.

Kvete od dubna až června, ale protože v našich podmínkách je méně tepla a světla , někdy i později.Tvoří dlouh výhony, které v létě bohatě prokvétají. Květy jsou úzké trubkovité, ale chrání je výrazné červené, oranžové, fialové či růžové listeny. Tento keř má kolce - ostny, které mohou působit zranění. Mnohdy je to popínavý keř. U nás se používá jako mobilní zeleň. V létě jí dáváme na venkovní stanoviště a v zimě do chladných interiéru. Listy jsou drobné, oválné. Květenství jsou korunovitě zbarvené listeny ve všech odstínech červené.

Bougainvillea potřebuje hodně světla, přes léto snáší i přímé sluneční záření. Bugénvilee nevadí ani vysoké teploty, ale přes zimu musí mít vegetační klid a teplotu pouze 5 až 8°C. Zálivka dostatečná, v zimě však omezíme.Přesazujeme na jaře jednou za dva až tři roky do nové zeminy. Přes léto rostlinu umístíme ven. Dodržujeme pravidelnou zálivku, zvlášť za teplých slunečných dnů, kořenový bal nesmí vyschnout. Koncem listopadu až začátkem prosince rostlině snižujeme teplotu a dopřáváme jí vegetační klid. Méně rostlinu zaléváme. Rostlině opadají listy. Vegetativní klid je důležité dodržet pokud chceme, aby nám rostlina kvetla. Na jaře seřízneme o dvě třetiny. Bugénvilea potřebuje těžký humózní substrát. Přidáváme více kompostu, ornici a jíl. Do spod květináče je vhodná drenáž. Hnojíme od dubna do srpna každé dva týdny hnojivem pro kvetoucí rostliny. Rozmnožujeme vrcholovými řízky v březnu až dubnu. Použijeme stimulátor pro lepší zakořeňování a napícháme po více kusech do květináčů. Pod folií při 24°C nám zakoření. Pro rozvětvení rostlinu zaštipujeme.U Bugénviley dochází k opadu listu při špatném pěstování. U škůdců pozor na mšice, vlnatky a červce. Při pěstování v nádobách, což je u nás prakticky jediný možný způsob, však může trpět chlorózou, způsobenou nedostatkem železa. Vyplatí se proto pravidelně přihnojovat hnojivem pro balkónové rosltiny nebo přidávat postřik tekutým železem.

Druhy

Bougainvillea glabra

Je původní druh, který má listy drobné, oválné, světle zelené. Květenství listenů je uvnitř drobné trubičkovité květy. Barva listenů může být fialová, žlutá nebo červená.

Bougainvillea nádherná ( Bougainvillea spectabilis )

Je to odrůda původního druhu B. glabra. Má větší květy a bohatě kvete.

Foto autor textu     www.chorvatsko-ubytovat.cz

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz