Jarní přesazování pokojových rostlin

857.jpg Je tady dlouho očekávané jaro, zem se probouzí a práce venku na zahradě pomalu začínají, ale kromě setí semínek a přípravy záhonků nesmíme zapomenout také na naše pokojové květiny. Právě na jaře je nejvhodnější doba k jejich přesazení.

PROČ je vlastně přesazování tak důležité? Rostlina, která roste venku ve volné půdě má v podstatě prostor pro kořenění neomezený a kořeny se mohou rozrůstat jak potřebují, aby se dostaly k vodě a potřebným živinám. Kořeny rostlin pokojových jsou oproti tomu omezeny jen na celkem malé nádoby a je logické, že substrát se brzy vyčerpá, kořeny květináč vyplní a přesazení je tedy nutností.

JAK zjistíme, že je třeba přesadit? Jednoduchým vodítkem nám bude stav kořenů. Rostlinu v květináči točíme a podíváme se na květináč zespodu. Prorůstají již kořeny odtokovými otvory? Pokud ano, je potřeba rostlinu přesadit. Většina pokojovek, které máme v bytě se obvykle přesazuje 1x za 2-3 roky.

Tip

Protože se při přesazování květin často udělá velký nepořádek, je dobré spojit přesazování více rostlin najednou. Určitě je dobré zakrýt podlahu nebo koberec novinami nebo balicím papírem, a to raději ve větší ploše, než si myslíme, že zvládneme zašpinit. Také je dobré si připravit vše co budeme, při práci potřebovat. Což znamená zahradnické nůžky, hrabičky nebo vidličku, lopatku, rukavice, čerstvý substrát pro pokojové rostliny, drenáž /štěrk, keramzit, střepy z tašek/.

Postup:

Rostlinu opatrně vyklepneme ze starého květináče, pokud to nejde, pomůžeme si obyčejným kuchyňským nožem, kterým opatrně obkroužíme kořenový bal. Celá rostlina nám půjde mnohem lépe vytáhnout. Jestli ani toto nepomůže, starý květináč rozbijeme nebo rozřežeme. Problém může být v kořenech rostoucích spodními otvory ven – v tom případě je nůžkami odstřihneme.

Květináč do kterého budeme přesazovat volíme jen o 2 – 3 cm větší. Na jeho dno přijde drenáž, která je zvláště pro přesazování nesmírně důležitá. Drenážní vrstva zajistí snadný odtok vody ven z květináče po vydatnější zálivce. Pokud by tato vrstva chyběla, bude se zálivková voda hromadit v substrátu a rostlině hrozí uhnití kořenů. Zvláště rostliny po přesazení jsou na hniloby velmi náchylné. Drenáž ní vrstva je většinou 2cm vysoká.

Z kořenového balu oklepeme nebo vidličkou vyhrabeme maximum staré zeminy, kořeny můžeme sestřihnout.

Na drenáž dáme vrstvičku substrátu, na který pak přímo položíme přesazovanou rostlinu. Pracujte přesně a pečlivě, aby rostlina byla uprostřed květináče a ne u kraje. Nové kořeny by se pak nevyvíjely stejnoměrně.

Nový květináč doplníme substrátem. Po stranách jej dobře upěchujeme a na povrch přijde ještě asi 1 – 2 centimetrová vrstva nového substrátu.

Velmi důležitý je také „zálivkový okraj“ Nikdy nesypeme novou zem až těsně po okraj květináče. Substrát musí končit minimálně centimetr pod okrajem. Pokud bychom zálivkový okraj neudělali, nedala by se rostlina prakticky vůbec zalévat. Všechna voda by okamžitě stekla a ještě by se nám zem odplavovala do podmisky.

Po přesazení zalijeme a necháme vodu odkapat. voda neodteče. Teprve potom přidělíme květináči podmisku a umístíme jej na trvalé stanoviště. Další zálivka bude následovat až za týden.

POZOR na přihnojení. Hnojivo je pro rostliny v květináčích nepostradatelné, ovšem jeho aplikace těsně po přesazení by mohla mít katastrofické následky. Hnojivo, i v doporučené koncentraci může kořeny doslova popálit. Teprve za tři neděle po přesazení začneme přihnojovat. Do této doby by se měla rostlina již „ujmout“ a nové kořeny a listy již začínají pěkně narůstat.

PŘESAZOVÁNÍ STARÝCH A VELKÝCH ROSTLIN. Pokud máte ve svém bytě pokojovku, která je již letitá a navíc i pěkně těžká, řekněme třeba takový 20ti letý fíkus nebo šefleru a sehnat větší květináč na přesazení je obtížné, postupujeme jinak. Řešením je obnova pouze vrchní vrstvy zeminy. Vidličkou narušíme povrch substrátu, který, tak jak to jen půjde, odstraníme pryč. Na jeho místo pak přisypeme velmi kvalitní živný substrát, doporučuji substrát pro pokojové květiny, který obohatíme pozvolna rozpustným hnojivem, dle doporučení výrobce. Opět jej dosypeme jen do té výšky, aby vznikl již zmiňovaný zálivkový okraj. Obnovu vrchní vrstvy zeminy provádíme každé jaro.

JAK na KAKTUSY?

Také kaktusy je potřeba přesadit. Místo složitého míchání písčitého substrátu je v prodeji i speciální zemina určená přímo pro kaktusy. Postup je v podstatě stejný jako u jiných pokojovek, pouze vždy zaléváme až měsíc po přesazení!!!!

Výbornou pomůckou je také manžeta z papíru do které kaktus při přesazování můžeme uchopit. Předejdeme tak bolestivému a nepříjemnému popíchání.

JAK na PALMY

Palmy se vyznačují tím, že mají dlouhý kůlový kořen, (něco jako pampeliška). Pěstují se proto výhradně v úzkém a vysokém květináči. Do takového je také přesazujeme. Při manipulaci s rostlinou je třeba dávat právě na kořen velký pozor, aby nedošlo k jeho poškození. Palma se s tím jen málokdy vyrovná.

Foto autorka

www.praha-fotografka.cz

858.jpg 859.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz