Hvězdník, Hippeastrum, Amarylis

596.jpg Hvězdník, nádherná cibulnatá rostlinu asi všichni známe. Je to nejen atraktivní dekorace do interiéru, pěkný dárek, ale i předmět zájmu mnoha nadšených sběratelů.

Latinský název hvězdníku je Hippeastrum a někdy se tento druh mylně zaměňuje za rod Amarylis. Nejedná se ale o stejnou rostlinu, amarylis, se svým nejznámějším druhem A. belladona, pocházejícím z Jižní Afriky, je typický světle růžovou barvou a zašpičatělými okvětními plátky, hvězdníky jsou pak všechny ostatní, se kterými se na 99% setkáme v zahradnických prodejnách. Najdeme je v nepřeberné škále barev a tvarů a nové hybridy se každoročně uvádí na trh. Tyto druhy pocházejí z Jižní Ameriky, z oblastí s výrazným obdobím sucha. Proto také velkokvěté hybridy, vyžadují přesné dodržování tohoto období, aby pravidelně vykvétaly v zimě nebo časně na jaře.

Krásné květy se objevují od ledna do dubna na dlouhém stonku po 2 - 5 v bílé, červené, růžové nebo oranžové barvě. Některé druhy jsou i dvoubarevné. Obvykle vyrostou 2 stvoly se 4 květy.

Výsadba:

Cibule musí být pevná a měla by rašit. Květináč volíme jen o něco málo větší než je průměr cibule. Na dno nasypeme asi 1 centimetr vysokou vrstvu drenáže. Můžeme použít jakýkoliv drenážní materiál, od hrubšího písku, štěrku, až po lávovou drť. Zbytek květináče vyplníme propustným substrátem a vsadíme cibuli tak, aby 1/3 koukala nad povrch. Zalijeme a umístíme na světlý okenní parapet, při teplotě 22-25°C. Hvězdníky jsou velmi vhodné do bytů, nevadí jim totiž suchý vzduch. Se zálivkou začneme, jakmile stvol vyraší několik centimetrů a zaléváme po celou dobu kvetení. Květ vydrží na rostlině déle, přeneseme – li jej do chladnější místnosti.

Péče po odkvětu:

Po odkvětu je nutné odříznout odkvetlý stvol. Se zálivkou stále pokračujeme, jen zaléváme o něco mírněji. Přes léto můžeme hvězdníky umístit ven. Letnění jim prospěje, cibule zesílí a rostlina získá na odolnosti. Teprve v září přestaneme zalévat, všechny zelené části necháme uschnout a cibuli zatáhnout. Pokud stvol zcela neuschnul, uřízneme jej asi 3cm nad cibulí. Cibuli uložíme při teplotě 15 °C i se starým květináčem na suchém místě a asi po třech měsících, když se na vrcholu cibule viditelně objeví nové poupě, vyjmeme cibuli, zbavíme ji starých kořenů a vysadíme do čerstvého substrátu. A všechno začíná nanovo. Důležité je dodržet období klidu a nespěchat se zálivkou

Množení:

Množíme postranními cibulkami, které oddělujeme od mateřské rostliny. Můžeme množit také semeny, která však musí být čerstvá, je to však náročné.

Škůdci: Rostlina je napadána třásněnkami.

597.jpg 598.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz