ZAHRADNÍ JEZÍRKO NESMÍ CHYBĚT

1418.jpg

Proč jezírko ?

Voda je od nepaměti přirozenou součástí zahrady a staré pořekadlo: “Zahrada bez vody je jako tělo bez duše” má mnoho do sebe. Mistři ve využití vody byli Japonci, a tam kde nebylo zavedení vody možné, ji alespoň symbolizovali pískovou či štěrkovou plochou. Pojďme se ale nejprve podívat na to, proč by voda v zahradě neměla chybět, v čem tkví její funkce a jaký je její přínos:


Slyšeli jste někdy o mikroklimatickém a hygienickém působení vody? Toto působení si možná nepřímo uvědomujete v horkých letních dnech ve městě. Voda v městském prostředí tlumí extrémní teploty a zvyšuje vzdušnou vlhkost. V tomto směru jsou nejúčinnější fontány, které navíc čistí prostředí strháváním prašných nečistot. Představte si takovou situaci, kam si půjdete odpočinout a zrelaxovat z rozpálených ulic – nejlépe do parčíku ke kašně, fontáně nebo jezírku. Klidná i vlnící se hladina navíc působí uklidňujícím dojmem. Šumění vody tlumí jiné nežádoucí hluky.

Další a nejzřejmější funkcí vody je její estetické působení, které spočívá jak v účinku vodní hladiny, tak i pohybující se vody. Vodní hladina působí především jako zrcadlo, které dává vyniknout blízkým okolním prvkům. Pro efekt zrcadlení je nejlepší použít vertikálně rostoucí rostliny, vysazené v blízkosti vodní hladiny, krásně vypadají také zrcadlící se traviny. K účinku vody přispívají i vodní živočichové a rostlinstvo. Kdo by alespoň chvilku rád nepozoroval pestrý rej rybek pod hladinou, nebo se nepozastavil nad krásou rozkvetlých leknínů. Vrcholné možnosti dává voda v pohybu, která je prvkem trojrozměrným. Je v podstatě živou plastikou, uplatňuje se její zvýšený třpyt i zvuk. Užší estetický význam vody spočívá v její barevnosti a tvarovosti. Vodní plocha představuje chladné barevné odstíny, jejímž vhodným doplňkem jsou teplé barvy. To se týká především barvy květů a listů vodních rostlin, kamenů a dlažeb v jejím okolí, apod. Voda nemusí být pouhým doplňkem zahrady, ale i samostatnou tématickou zahradní kompozicí. V tomto smyslu jsou známy „vodní zahrádky“, u nichž je hlavním efektem detailní pozorování vodních rostlin a živočichů, případně seskupení balvanů, plastik, umístěných nad vodou i pod hladinou. Toto pozorování musí být umožněno vhodně rozestavenými odpočívadly, můstky, nebo úpravou okrajů bazénů.

Myslím, že každý, kdo váhá, zda vodu do zahrady, ano či ne, je zlomen a přesvědčen. Ted už zbývá se jen rozhodnout, pro tu pravou formu vody, která se bude do naší zahrady hodit nejlépe. Nenechte se zmýlit takzvané ”zahradní jezírko” má tisíce podob, dá se vytvořit nejen na zahradě ale I na terase, střešní zahradě nebo větší lodžii. Vždy je nutné vycházet nejen z rozlohy, kterou máte k dispozici, ale I ze stylu, ve kterém je vaše zahrada nebo terasa založena. Můžeme se držet jednoduchého pravidla – pokud se jedná o pravidelný tvar zahrady a záhonů, nebojte se založit pravidelně tvarovanou nádrž. To samé platí u terasy, pokud její tvar není nijak zvlněn a použitá krytina je architektonicky střídmá a jednoduchá nebo pokud se jedná o zámkovou dlažbu, bude tím pravým řešením pravidelně tvarovaná nádrž, jejíž okraje mohou být klidně tvořeny takovým materiálem jako je kov nebo dlaždice. Nádržka nepravidelného tvaru s přírodními kameny by se do takového pojetí moc nehodila. Pokud preferujete asymetrické a volněji pojaté zahradní řešení, netrpíte nedostatkem prostoru a přejete si koupací bazén, zkuste se zamyslet nad variantou “koupací jezírko”. Jedná se o větší vodní plochu, která slouží ke koupání. Její dno a stěny však nejsou z betonu a nenesou modrý nátěr, vše je přirozené a spolu s vámi ve vodě plavou I ryby a jiní živočichové. Taková nádrž potřebuje dostatečnou plochu a o čistotu vody se starají kořeny rostlin, 1/3 je totiž věnována čistícím rostlinám, zejména kosatcům. V menší udržované zahradě nebo jako doplněk teras zvolte klasický pravidelný bazén. Pro inspiraci více napoví následující obrázky:

Rostliny do jezírek

Rostliny jsou s vodou neodmyslitelně spjaty. Rybníček bez ozelenění by spíše připomínal betonovou nádržku než malý biotop. A ruku v ruce s rostlinami k vodě neodmyslitelně patří i živočichové. Ať chceme nebo ne, voda za krátký čas přiláká spoustu drobných živočichů a toto samo o sobě je velký přínos naší, v městech mnohdy špatné ekologické situaci. Na své zahrádce můžete vytvořit domov nejen larvám nejrůznějšího hmyzu, ale také žabám a čolkům. Ale vděčni nezůstanou ani ptáci, kteří se sem budou chodit koupat a hasit žízeň.

Ale teď by bylo dobré se zaměřit na věc z pohledu vodních rostlin. Budeme vycházet z předpokladu, že na zahrádce nějakou tu vodní plochu máte a teď nevíte přesně jak dál. Jaké rostliny použiji? Budou se sem hodit? Neumoří mi jedna rostlina druhou. Jak je mám jen zasadit?

Je dobré si hned na začátek uvědomit, že se nemůžeme řídit jen a jen estetickou stránkou, ale skutečně je třeba respektovat určitá pravidla, aby vše bylo v souladu a harmonii.

Nejprve se podíváme na nejzajímavější zástupce jednotlivých charakteristických skupin.

1. VODNÍ ROSTLINY

Najdeme zde rostliny jak do hluboké, tak i mělčí vody. Napříč oběma skupinami jdou jistě lekníny (Nymphaea). Najdeme zde druhy pro hluboký rybník i ty, kterým stačí 30 cm výška hladiny. Pozor nikdy je nesázejte do vody mělčí, zhoršuje se nejen růst, ale i kvetení. Leknínu je podobný stulík (Nuphar), jehož výhodou je menší pěstitelská náročnost

2. PLOVOUCÍ ROSTLINY

Jsou takové rostliny, jejichž listy a stonky plavou volně na hladině, nebo pod ní a květy jsou na hladině. Mezi nejznámější patří vodní hyacint (Eichornia) a babelka (Pistia). Nevýhodou obou druhů je jejich malá odolnost vůči mrazu. Rostliny lze buď ne příliš jednoduše přezimovat, nebo každý rok zjara koupit nové. Rozrůstají se však celkem rychle a tak nám stačí jen několik kusů.

3. PONOŘENÉ ROSTLINY

Kořeny stonky a listy jsou pod vodou, případné květy jsou na hladině nebo nad vodou. Velmi známý a to nejen akvaristům je růžkatec (Ceratophyllum), který je opravdu nenáročný, stačí několik kousků vhodit do vody a zanedlouho se krásně rozroste sám. Podobné vlastnosti má i vodní mor (Elodea).

4. POBŘEŽNÍ ROSTLINY

Tyto rostliny mají kořeny ponořené, listy a květy jsou nad vodou. Jsou důležité proto, že tvoří hranici – plynulý přechod mezi vodou a okolím nádrže. Jejich hlavní účel je dekorační. Patří sem velké množství rostlinných druhů. Lze sem zařadit puškvorec (Acorus), který je vhodný pro všechny začátečníky, je nenáročný a roste rychle, ale pozor je poměrně expanzivní, proto mu do cesty nestavíme nějaké subtilní druhy, ale vymezíme mu dostatečný prostor. Blatouch (Caltha) je trvalka všem dobře známá i z podmáčených a zaplavovaných luk nebo z příkopů, pěkný je kultivar ´Plena´ s plnými květy. Krásná je také houtunia (Houttuynia), a to zejména kultivar ´Variegata´, který má velmi dekorativní, pestře zbarvené listy. Tato rostlina se velmi snadno rozšiřuje pomocí podzemních oddenků. Kosatec (Iris) by neměl chybět v žádném jezírku, kromě estetické funkce má i velký význam ekologický. Jeho kořeny fungují jako biologický filtr a pomáhají tak udržovat vodu nádherně čistou, bez zákalu a patogenů. Za zmínku stojí i šáchor (Cyperus), jehož orientální stonky se dají dobře využít i pro nejrůznější bytové aranžmá a dekorace. Za účelem dekorace se dají použít i ještě nezralé palice orobince (Typha), zejména kultivar ´Minima´je velmi pěkný, protože jeho květenství není klasicky válcovité (doutníky), ale téměř kulaté. Hezky vypadá nejen v aranžmá, ale i na okraji vodní plochy. U orobince buďte stejně obezřetní jako u puškvorce a dopřejte mu dostatek místa pro růst. Určitě nezapomeňte ještě na dva druhy, jedním z nich je přeslička (Equisetum) a ostřice (Carex). Z široké rodiny ostřic je skutečně kouzelný Carex grayi jehož květenství připomíná zelené ostnaté míčky. Některé přesličky zase mají velmi zajímavé stonky, které vynikají svou strukturou a článkováním

BAHENNÍ ROSTLINY

Kořeny rostlin rostou ve vlhké půdě a listy s květy jsou nad povrchem půdy. Tyto rostliny vyžadují vlhkou půdu, bohatou na humus, trvalé zaplavení ale nesnášejí. Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří funkie (Hosta), mají nádherné dekorativní listy v mnoha barevných variacích a navíc ještě nádherně kvetou. Velmi dekorativní květenství má i čechrava (Astilbe). Kvete od bílé po růžovou, červenou až fialovou, stačí si jen vybrat. Kejklířka (Mimulus), kdy skutečnou ozdobou je kultivar ´Whitecroft Scarlet´, který květy zářivě červené. Velmi nenáročné a rychle rostoucí je rdesno (Polygonum bistorta) se svými růžovými květními klasy.

Výsadba:

Ať už máme nádrž plastovou nebo zděnou, vždy je potřeba pro rostliny vytvořit potřebné podmínky. K vysazování používejte pouze substrát určený přímo pro vodní rostliny, k dostání např. v Obi, Hornbachu. Nakoupené sazenice nikdy nenechávejte v jejich původních obalech. Sází se buď přímo do dna či břehů, nebo do speciálních děrovaných květináčů. Plastové bazénové formy mají přímo vyhloubené kapsy, které stačí substrátem jen naplnit. U jezírek z plastové folie se kapsy budují při tvorbě jezírka přivařením dalšího kusu folie. Vždy respektujte do jaké skupiny daná rostlina patří a podle toho ji vysazujte. Situace na trhu je dnes velmi dobrá, rostliny jsou v zahradních centrech dobře dostupná a jsou opatřeny i informačními štítky.

+Vodní rostliny se vždy sází během vegetačního období a to ve chvíli, kdy se čerstvá voda po napuštění jezírka zbavila obsaženého chloru a ustálila se. Vysazovat se dá po dvou dnech, ale lepší je počkat jeden týden.

+Dalším velkým plusem vodních rostlin je i to, že jejich listy z části zakryjí vodní hladinu a tím vytvoří stín, který zabraňuje enormnímu bujení řas, v teplých letních dnech regulují přehřívání vody a tím vytváří lepší podmínky pro případné ryby. Tuto funkci plní velmi dobře například lekníny

+Jak na řasy? Máte jezírko ve kterém se dobře daří rostlinám a žijí v něm ryby a přesto se v něm tvoří velké množství řas? Potřebujete se jich zbavit a zároveň nepoškodit stávající faunu a floru. – Na trhu je poměrně nový přípravek s názvem Aquafish. Jeho vyjímečné vlastnosti spočívají především v omezování tvorby řas, odbourávání a mineralizaci organických kalů, úpravě pH na neutrální hodnoty a odstraňování toxických organických látek a zápachu. Tento biologický přípravek obsahuje saprofytické nepatogenní mikroorganismy, uhličitan vápenatý mořského původu a obohacený porézní vulkanický minerální nosič. Sto gramů přípravku je určeno na 100 l vody. Aplikace se provádí velmi jednoduše tak, že potřebné množství přípravku aktivujeme po dobu 20 minut v 0,5 l vlažné vody, poté se rozptýlí po ošetřované vodní ploše nebo je možné dávku vmíchat do vrstvy sedimentu na dně. Přípravek není škodlivý pro člověka, zvířata ani rostliny. Nenahraditelný je rovněž při ošetřování a udržení dlouhodobé čistoty akvárií.

Jak si jezírko postavit:

Složitější vodní kompozice, jako jsou kaskády, vodotrysky, nebo celá vodní zahrádka, bude lépe svěřit odborné firmě.

Jednoduché jezírko však není problém vyrobit svépomocí. Na trhu je k dispozici celá řada šikovných komponentů a materiálů, díky nimž se založení jezírka stává hračkou.

1. Jezírková folie

S pomocí těchto folií si můžete vytvořit přesně takové jezírko, jaké si představujete. Hloubka, šířka a tvar záleží jen na vás. Při výběru se orientujte na kvalitní výrobky, které garantují i ochranu vůči UV záření, které by mohlo způsobit destrukci a praskání. Dále musí být mrazuvzdorná a neobsahovat škodlivé látky pro rostliny, ryby a jiné vodní organismy. Dobře si předem rozmyslete, jak bude nádrž velká a podle toho kupte odpovídající množství folie.

Při hloubení a tvarování nezapomeňte na důležitost jednotlivých zón, které přísluší určitým druhům rostlin, nedělejte nádrž příliš strmou, rostliny by pak sjížděly z boků na dno. Po vykopání jámy je dobré vysypat ji pískem, následně pak přijde vrstva ochranné textilie, která zabraňuje proražení folie ostrým kamínkem apod. Po poležení vnitřní folie ji pečlivě vytvarujte, ale nikdy ji nenapínejte, pnutí může být důvodem k pozdějšímu prasknutí. Nejhlubší část dna nádrže pokryjte asi 10cm silnou vrstvou písku, na jednotlivé stupně stačí vrstva okolo 7-8 cm. Šikmé stěny pokryjte kameny. Vždy používejte jen neostré spíše kulaté tvary, ideální jsou valouny. Na propojení použijte oblázky. Nádrž je dobré doplnit filtrovacím systémem. Po týdnu od napuštění můžete vysadit rostliny a to buď přímo, nebo lépe do speciálních košů.

2. Hotové plastové formy

Oproti foliovému jezírku je s nimi snazší manipulace a lépe se ukládají na místo. Také nebezpečí proražení je mnohem menší. Naopak nedostatkem může být určitá omezenost při volbě vhodného tvaru. Postup usazení jezírka je podobný jako v prvním případě, pouze při ukládání použijte vodováhu.

3. Použití betonu

V současné době se od něj poněkud ustupuje. Pokud práce není provedena pečlivě, může beton později popraskat a propouštět vodu.

1418.jpg

1417.jpg

1419.jpg

1420.jpg

Foto autorka textu      www.praha-fotografka.cz

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz