FAZOLE

1465.jpg Fazole

Fazol patří mezi nejpěstovanější zeleniny a jejich obliba se každoročně zvětšuje. Není to jen pro snadné pěstování ale především pro jejich vlastnosti a obsah významných složek důležitých pro lidské zdraví. Především nezralé jak zelené či žluté lusky obsahují mnoho bílkovin, cukrů a vitamínů skupiny B.Působí močopudně a výrazně snižují hladinu cukru v krvi proto jsou tolik vyhledávány především diabetiky. Lusky se upravují v kuchyni nejrůznějším způsobem, jsou vhodné nejen k přímé spotřebě, ale i pro konzervování.

Fazol patří mezi teplomilné plodiny. Vyžadují středně těžké až lehčí humózní půdy s dostatkem vápníku. Nejlépe jim však vyhovují chráněné a slunné polohy.. Vyhovuje jim spíše vlhčí klima, za suchého počasí se jejich růst výrazně zpomaluje.. Příliš velké vlhko však podporuje šíření houbového onemocnění fazolu – antraknózy.

Jak už bylo uvedeno, fazol patří mezi teplomilné plodiny a při pěstování je nutné počítat s výsevem až v době, kdy teplota půdy neklesá pod 10C a je dostatečně zásobena vláhou, což bývá asi od poloviny května až do konce června. Zde se pěstitelé často dopouštějí chyby, kdy spěchají s výsevy a pak se velmi často stává, že osivo v zemi „leží“, velmi špatně klíčí nebo mnohdy shnije.Přestože se v současné době prodává převážně osivo mořené a tím částečně chráněné proti patogenním půdním houbám, neměl by se termín výsevu podceňovat.

Postupným výsevem až do konce června prodlužujeme dobu sklizně.Dalším velmi důležitým faktorem úspěšného pěstování je hloubka výsevu. U fazolu keříčkového by měla být asi 4-5cm, a 6-7cm u fazolu tyčkového. Kultivujeme jenom do začátku kvetení, pozdější zásah do porostu zapříčiňuje sprchávání květů a negativně působí na zdravotní stav rostlin.Závlaha do počátku květu především v suchých letech zvyšuje výnos plodů.

Odrůdy fazolů rozdělujeme na keříčkové se zelenými nebo žlutými lusky a na tyčkové opět se zelenými či žlutými lusky. Keříčkové odrůdy patří mezi pěstovanější, mají kratší vegetační dobu, vyséváme je v hustším sponu, jsou sice méně výnosné, ale nepotřebují oporu. Tyčkové odrůdy mají delší vegetační dobu, a proto je také sklizeň rozložena na delší období. Poskytují vyšší výnosy. Pro zdárný růst a vývoj potřebují pevné opory buď drátěné konstrukce, nebo tyče.Velmi významnou skupinou jsou i fazole okrasné, pnoucí. Rychle rostou, velmi pěkně a bohatě kvetou a vyplatí se vysévat je do míst, kde potřebujeme vytvořit zajímavou dekoraci, živý plot,či zakrýt nevábná zákoutí, zdi atd.

Pokud lusky necháme na rostlině až do plné zralosti, můžeme si z nich vyloupat semena nejen pro příští výsevy, ale především pro kuchyňské zpracování.

Vyhledávané odrůdy keříčkových fazolů:

Gama – zelenoluská, středně raná až pozdnější, s vegetační dobou do sklizně 70-75 dnů, vyššího vzrůstu(40-45cm), bez úponků. Lusk je dlouhý 10-12cm, jemný, středně zelené barvy, mírně prohnutý, na průřezu kulatý, bez vláken a pergamenu. Zrno je bílé. Odrůda je velmi vhodná pro postupný sběr, na přímý konzum mražení i nakládání.

Bona – středně raná až pozdí odrůda s vegetační dobou 68-72dnů. Lusk je dlouhý 10-12cm, zelený, velmi jemný, mírně prohnutý bez vláken a pergamenu.Zrno je bílé, menší než u předchozí odrůdy. Pro všestranné zpracování. Odrůda je velmi oblíbená pro vysoké výnosy a to 140-160 kg ze 100m2

.

Aidagold- středně raná žlutoluská odrůda keříčkovitého typu, vysoká 30-40cm, vzpřímeného vzrůstu. Lusk je dlouhá 10-12cm, bez vláken, velmi jemný, chřestový.Odrůda je vhodná především pro zahrádkáře pro vysoké výnosy a nenáročné pěstování. Určena pro přímý konzum, mrazení i zavařování.

Z dalších nových odrůd keříčkových fazolů doporučujeme ranou Tillu, dále Novores a odrůdu Sonesta s velmi dlouhými lusky.

Pěstování tyčkových fazolí je méně běžné z důvodu nutné opory rostlin, navíc některé druhy se pnou do značné výšky.Bez kvalitní opory se výrazně snižuje výnos lusků a především jejich zdravotní stav. Řešením je využití jednoduchých konstrukcí, které nezaberou příliš místa a na poměrně malém prostoru je možné pěstovat hned několik odrůd. Vyrobit zajímavý „indiánský stan“ dokáže snad každý. Postačí pouze obstarat si několik bambusových tyčí , které by měly být dlouhé alespoň 2,5 m. Tyče se vyplatí provrtat slabším vrtákem na třech místech vzdálených od sebe asi 70 cm. Otvory , kterými protáhneme provaz, abychom tyče svázali na vrcholu se vyvrtají asi 20 cm od konce. Svázané tyče roztáhneme na připravené místo a podle velikosti plochy je možné redukovat tvar vzniklého stanu do šířky. Středovými a spodními otvory v tyčích protáhneme provaz. To oceníme v průběhu růstu rostlin, kdy docílíme hustého obrostu do stran.

K tyčím je možné vysít i osivo vigny čínské,která vytváří lusky až metr dlouhé, případně i osivo okrasných tyčkových fazolí, vždy po 2-3 semenech. Semena vyséváme do hloubky asi 3 cm, nejlépe začátkem června, kdy je již dostatečně vyhřátá zem a osivo velmi rychle a dobře klíčí. V průběhu vegetace rostliny poměrně rychle rostou a obrůstají celou konstrukci , která je velmi atraktivní a jednotlivé lusky se velmi dobře sklízejí. Vzniklé tee pee pak ocení především děti, kterým tyk vznikne během prázdnin „zelený stan“.

A které odrůdy vybrat? Blue Lake, Elda, Limca, Belmonte, Goldmarie nebo

Borlotto Di Vigevano

Fazole na lusk i zrno

Snahou pěstitelů je přicházet na trh s novinkami, které zaujmou nejen barvou lusků, úrodností ale především svou chutí. Trendem je pěstovat fazole bez vláken, tzv. chřestové. A právě sem se zařadí v příštím roce hned dvě nové tuzemské odrůdy .Obě jsou keříčkové, žlutoluské s výraznou kresbou na semenech. První odrůda má lusk dlouhý a velmi štíhlý, druhá pak má lusk silný a semena jsou určena především k vylupování. Pracovní název „dalmatinky“ vůbec není náhodný, protože svým vybarvením připomínají oblíbenou rasu domácích mazlíčků – Dalmatinů.

Pokud se tedy stále rozhodujete, jakou odrůdu vysít, vyzkoušejte připravované nové odrůdy, pochutnáte si a ještě se při vylupování semínek potěšíte jejich tvarem a výraznou neobvyklou kresbou.

V srpnu je hlavní doba sklizně lahodných zelených lusků

Zelené lusky sklízíme postupně podle termínu výsevu a to od poloviny července do poloviny září. Konzumní zralost posuzujeme při jejich rozlomení. Ve správné zralosti je lom hladký,kolmý, bez vláken a pergamenu.

1466.jpg 1467.jpg
1468.jpg

Klíčová slova

fazole

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz