PŘÍPRAVA OKRASNÉHO JEZÍRKA NA ZIMU

Daniela Dušková 08.10.2012 | 16:09 Řemesla

1676.jpg

Víte, jak se správně postarat o svoje okrasné jezírko před příchodem zimy? Jak správně opatřit okrasné rostliny, které se v jezírkách běžně pěstují, a jak s chovanými rybami. Složka rostlinná i živočišná by měla ve správně založeném jezírku patřit neodmyslitelně dohromady a je tedy důležité, postarat se o obě rovnocenným dílem.


Voda by měla být nedílnou součástí zahrady…v jakékoliv formě dovede zahradu oživit a zpříjemnit, tuto starou pravdu dokazuje i stále stoupající popularita zahradních jezírek. Celoroční péče by měla být završena správným zazimováním, které je nesmírně důležité a je základním předpokladem pro to, abychom se z jezírka mohli radovat po dlouhou dobu …

V první řadě by mělo jezírko být před příchodem zimy čisté a bez řas, jedině taková nádrž je předpokladem pro dobré přezimování rostlin i živočichů. Odsát musíme nečistoty a kal, a při silnějším nárůstu řas, použít přípravek na jejich eliminaci. Poté můžeme začít řešit jednotlivé rostliny a živočichy. Velmi často se chybuje u nejrozšířenějších okrasných zástupců jezírkové flory, a to u leknínů…co s nimi na zimu?

Lekníny

Rostliny leknínů vyndáme i s jejich pěstebními nádobami a očistíme je od všech poškozených listů a tlejících částí, všechny zdravé listy je třeba sestříhnout. Poté očištěné rostliny soustředíme na nejhlubší místo jezírka. V této hloubce by mělo být minimálně 40-50 cm výšky vodního sloupce.

Pokud je vaše jezírko malé a mělké a hloubka nepřesáhne 40 cm, musíme lekníny i s jejich pěstebními nádobami vyndat a zazimovat je v jiné hlubší nádrži nebo doma ve sklepě při teplotě okolo 5 °C. Domácí zazimování není složité a nemusíme se toho bát. Základním předpokladem úspěšného přezimování je uložení ve vodě, nad leknínem musí být minimálně 10cm vody. Velmi rozšířenou chybou je skladování na sucho. Téměř vždy pak leknín napadne houbová choroba a rostlina uhnije. Nejlepší je opravdu sklep, ale může to být jakýkoliv prostor, kde je tma a teplota se udržuje okolo 4-6°C. Možné je i zazimovat na balkoně, pokud sud nebo jinou nádobu ve která máme lekníny obalíme silnou vrstvou izolace, např. polystyrenu. Promrznutí obecně nevadí, ale teploty okolo 20 - 30 jsou již příliš silné.

Návrat leknínů zpět do jezírka může být velmi časný, určitě ale velmi záleží na počasí. Pamatujeme na to, že venku mu je nejlépe a tak pokud počasí dovolí stěhujeme je zpět. Třeba i v únoru.

Bahenní rostliny

Vedle leknínů však v jezírku najdeme i jiné vodní rostliny, včetně velké řady bahenních, jak přezimovat právě je?

Bahenní rostliny jsou vcelku odolné a speciální zimování nepotřebují, na naše klima jsou zvyklé a plně otužilé, výjimkou je modraska, kterou umístíme do hlubší vody, stejně jako lekníny. Vyplatí se ji tedy pěstovat v mobilních kontejnerech.

Plovoucí rostliny

Z plovoucích rostlin se 90% pěstují vodní hyacinty a pistie. Jedná se o teplomilné druhy a asi nejlepší co můžeme udělat je, vzít je a zkompostovat na velmi kvalitní organickou hmotu. Zimování je složité a pouze pro ty, kteří si chtějí hrát a zkoušet. Majitelé akvárií je vyjmou a přemístí do akvária na teplo a světlo. Variantou druhou je zimování v bahně při teplotách 12 – 15 °C za přístupu světla. V tomto případě se musí přisvětlovat žárovkou cca 14 hod denně.

Zazimování ryb

Zde ještě více než v případě rostlin platí, že základním předpokladem pro zdárná přezimování je čistota. Vyčištěné jezírko znamená polovinu úspěchu. Druhý velmi důležitý faktor, který musíme sledovat, je citlivost ryb na množství kyslíku ve vodě. Řídíme se jednoduše hloubkou jezírka. Pokud je mělčí než 50cm, musí ryby zimovat doma

Nad 60 cm přezimuje venku karas a ostatní karasovité ryby, minimálně 80cm potřebuje jesen, perlín a lín. Koi kapr který má délku nad 20 –30cm musí mít hloubku 1-1,5 metru.

Venkovní přezimování rybek asi z naší strany nebude vyžadovat žádnou práci. Hladina zamrzne a ryba téměř hybernuje pod ledem…

Práce mít mnoho nebudeme, ale nechat hladinu zamrznout na dlouhou dobu by bylo osudnou chybou. Ryby by se totiž udusili. Alespoň jednou týdně, musíme v ledu prosekat díru. Dobrým doplňkem je i provzdušňování, které musí být umístěné až 30cm ode dna aby ryby nerušilo.

Pokud je vaše jezírko mělké, nemine vás domácí zazimování. Rybky ale určitě necháme venku tak dlouho, jak je to jen možné…Pro domácí přezimování se opět hodí sklep, kde je teplota okolo 4°C a tma. Optimální nádobou je rovněž sud, který naplníme odstátou vodou. Velmi vhodné je 20 – 30 cm od dna instalovat provzdušňování.

Ryby pravidelně kontrolujeme, případný kal na dně se musí odsát. Velmi důležité je zakrýt sud např. sítí, některá ryby totiž rády skáčou. A co je velmi ještě důležitější - ryby, které zimují, v žádném případě nekrmíme. Při teplotě vody pod 10°C ryba nepřijímá potravu. Krmení by se na dně jen rozkládalo a kazilo by vodu.

Foto autorka textu :                         www.praha-fotografka.cz

1676.jpg

1677.jpg

1678.jpg

1680.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz