SKLIZEŇ A USKLADNĚNÍ KOŘENOVÉ ZELENINY

1698.jpg


Měsíc říjen je hlavním obdobím sklizně kořenové zeleniny, především pak mrkve, celeru a petržele kořenové. Pro sklizeň si vybereme suchý slunný den.

Nejvhodnějším nářadím jsou rycí vidle. I při největší opatrnost se některé kořeny poškodí a ty je třeba pečlivě vytřídit.. Nať není dobré uřezávat, ale rozhodně se vyplatí její ukroucení, jinak začnou vršky mrkví během skladování poměrně brzy zahnívat.Vytříděné zdravé kořeny skladujeme v chladnu, v bezmrazém ale vlhkém prostředí.. Mrkvi a petrželi většinou škodí sucho a myši.. Proto se doporučuje nahrubo očištěné kořeny navrstvit společně s vlhkou rašelinou v nádobách nepřístupným myším. Rašelina je vhodnější než písek, protože nevysychá tak snadno a působí proti hnilobě. Navíc je lehčí než písek a manipulace s nádobami je snadnější. Rašelina se provlhčuje průběžně během skladování podle potřeby. Za zkoušku stojí i starší metoda skladování, kdy mrkve omyjeme,, osušíme a navrstvíme do kameninového hrnce, který převážeme novinovým papírem a postavíme do chladna. Pokud nemáme vhodnou místnost, je možné skladovat kořeny na zahradě ve vyryté brázdě, hluboké a široké 20 – 30 cm na stinném místě. Zhruba očištěnou mrkev proložíme rašelinou, po dávkách zabalíme do hustého kovového pletiva a v brázdě zahodíme zemí. Pokud je příliš těžká zem, vyplatí se dno jámy vyložit latěmi a větvemi jako drenáž. Proti silnějším mrazům chráníme místo valem nasypané země , kterou ještě navršíme slámou a spadaným listím, nejlépe z ořešáku. Pokud nejsou myši, může mrkev zčásti zůstat v záhoně. Nať se musí ale odstřihnout. Nevyryté kořeny se musí před mrazy chránit vrstvou listí nastlaného až do výšky 30 cm.

V říjnu sklízíme také bulvový celer. Ten sice v tomto měsíci ještě roste, ale před nástupem silných mrazů by měl být ze země venku. Bulvy vyčnívají zčásti nad povrch půdy, a proto trpí již při několika stupních pod nulou. Celer nesmíme sklízet v zmrzlém stavu. V takovém případě jej musíme nechat úplně rozmrznout.

Při sklizni postupujeme opatrně, abychom nepoškodili bulvy ani srdéčko s mladými listy.

Nejvhodnějším nářadím pro sklizeň jsou rycí vidle.Zeminu, která na bulvě ulpí, opatrně vyklepte, nikdy neoplachujte vodou.

Vyrytý celer je nutné okamžitě uskladnit. Nenechávejte jej volně ležet na pozemku, velmi rychle vadne, protože listy odčerpávají z bulev vodu. Listy ručně odlomte až na ty nejmladší, srdéčkové. Ty ponechte na založených bulvách. Kořeny seřízněte ostrým nožem na délku několika centimetrů. Odlámané listy neponechávejte na záhonu pro pozdější zarytí. Podporuje se tak šíření houbového onemocnění- septoriové skvrnitosti celeru. Zdravé listy, se naopak využijí jako koření ať už za zelena, nebo sušené.

Pro uskladnění ve sklepě je nejvhodnější vlhký písek, nebo rašelina. Ta lépe drží vodu a má určité dezinfekční vlastnosti. Bulvy do substrátu nasázejte těsně vedle sebe a ponechte jejich horní část s mladými listy volně na vzduchu. Během zimy se vyplatí kontrolovat stav písku a podle potřeby udržovat jeho vlhkost. Celer je možné takto skladovat do léta příštího roku.

Foto autorka textu.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz