PŘÍPRAVA ZAHRADNÍ TECHNIKY NA NOVOU SEZÓNU

Jan Kopřiva 22.02.2013 | 17:15 Řemesla

2186.jpg Černá zapalovací svíčka signalizuje potřebu seřízení motoru


V zimním období většina zahradní techniky stojí v garážích,dílnách sklepech a kůlnách, na chatách a chalupách a čeká na příchod jara a první zahradní aktivity. Období zimy je ideální čas na přípravu strojů pro nadcházející sezonu, máme více času a práce v teple garáže nebo dílny nám rychle uteče a na jaře se bude určitě hodit perfektně připravený stroj.

Pokud byla sekačka po posledním sečení ukončené sezony pečlivě vyčištěna a uskladněna, čeká nás jen polovina práce a můžeme se věnovat jen přípravné péči o motor, pokud ne čeká nás ještě trochu té špinavé práce spojené s očistou skeletu, výletového otvoru nebo koleček.

Přípravu funkční motorové sekačky s pojezdem které se budeme v následujících řádkách budeme věnovat zahájíme důkladnou očistou celého stroje a hlavně pak sekacího skeletu.

Pro stroje s plechovým skeletem je údržba velmi důležitá aby nedocházelo ke zbytečné podpoře koroze, celoplastové nebo slitinové skelety nejsou náchylné ale čistý sekací prostor má výrazný vliv na kvalitu sečení následný sběr do koše a celkové proudění vzduch ve skeletu.

Zaschlou trávu je dobré odstranit plochou špachtlí a na konečné dočištění použít hrubý nylonový kartáč s teplou vodou. Po očištění je dobré prostor nože vysušit a nastříkat konzervačním olejem, v případě silné povrchové koroze prodloužíme životnost skeletu nanesením základové barvy.

2187.jpg Při takovém generálním úklidu nesmíme zapomenout na sekací nůž, zkontrolujeme jestli není závažně poškozený nebo ohnutý, nabrousíme a následně ho vyvážíme (přesné broušení provedou v servisu i s kontrolou na vyvažovačče, zručný kutil to zvládne sám a kontrolu vyvážení lze alespoň přibližně provést s pomocí tlustého šroubováku v centrálním otvoru nože), kontrolu provedeme i na unášeči který bývá většinou z duralu a nesmí nést známky poškození opotřebení nebo praskliny. V případě potřeby tyto díly vyměníme za nové.

Víte že unašeč je významný ochranný prvek který dokáže v určitých případech zabránit poškození klikové hřídele motoru při nárazu nože na pevnou překážku ?  Právě proto musí být tento drobný díl v perfektní kondici.

Sekačky s pojezdem mají obvykle na unášeči nože malou řemenici která pomocí klínového řemene pohání převodovku na zadní nápravě, zkontrolujeme tedy stav řemenu a čistotu vodících řemenic, vyčistíme a zkontrolujeme napnutí řemínku pro správnou funkci pojedu.Zde existuje několik variant které se liší podle výrobce, proto je tento krok dobré konzultovat s návodem k obsluze nebo servisním technikem.

Následně se zaměříme na přípravu motoru. Moderní 4-takní motory s rozvodem OHC nebo OHV vyžadují pravidelnou péči především o kvalitu motorového oleje. Výměna oleje by správně měla probíhat podle opravdu najetých motohodin minimálně však jednou za rok, protože olej má tendenci vázat vodu a tím stárne a zhoršují se mazné vlastnosti, proto před každou sezonou je nutné olej vyměnit, nastartujeme motor krátce zahřejeme a pak olej vypustíme do sběrné nádoby, pokud se nedostaneme k výpustnému šroubu zespoda sekačky můžeme ho vypustit přes plnicí otvor. Vždy je dobré dodržet kvalitu oleje podle návodu nebo používat olej minimální specifikace SAE 30.

Pečlivou kontrolu si zaslouží vzduchový filtr, zde podle typu motoru bud vyměníme papírovou vložku nebo vypereme molitanový segment který po vyčištění lehce potřeme olejem pro vzduchové filtry. V případě že sekačka slouží ve velmi prašných podmínkách je nutné odmontovat startovací zařízení a tlakovým vzduchem vyčistit žebrování motoru aby bylo zaručené perfektní chlazení. Kontrolu provedeme i na startovací šnůře, ta by neměla být roztřepená nebo příliš krátká, proto občasná výměna za novou rozhodně ušetří čas v plné sezóně.

Naposled zkontrolujeme zapalovací svíčku, pokud je vše v motoru v pořádku svíčka je vypálená do šedé barvy, jakmile zjistíme silně zčernalou nebo jinak zabarvenou svíčku, doporučuji navštívit servis a nechat seřídit a zkontrolovat motor a karburátor.

Pro plánovaní přesných servisních úkonů které jsem si právě popsali je dobré vybavit sekačku počítačem motohodin případně otáčkoměrem, dnes již i v hobby provedení takové přistroje existují a dají se pořídit za rozumnou cenu.

Závěrem provedeme kontrolu případné vyčištění sběracího koše, celoplastové stačí vypláchnout, látkové koše proprat v mýdlově vodě. A malá rada na závěr, ošetřením ovládacích bovdenů, páček a hrazd olejem ve spreji výrazně snížíme tření a tím i potřebné ovládací síly, to vše se projeví zvýšenou životnosti celého stroje.

Foto autor textu.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz