ZKUSTE VYPĚSTOVAT EREMURUS

2317.jpg


Procházet kolem zahrady, kde právě kvetou eremurusy, zastaví kroky i totálního odpůrce pěstování okrasných rostlin. Hrdě se tyčící mohutná květenství těchto květin, pocházejících ze střední a západní Asie, nadchnou každého.

Název je složen ze dvou řeckých slov a to eremos (step) a oura (chvost). Tato slova přesně charakterizují tyto mohutné , nápadné a dekorativní rostliny, které dostaly český název liliochvostec. Rostou v zemích svého původu na okrajích pouští a jejich habitus připomíná dlouhý ocas. Patří do čeledi rostlin liliovitých.

Jsou to vytrvalé rostliny, které mají hlíznaté křehké kořeny, které mají velmi zajímavý tvar. Velmi nápadně připomíná mořskou hvězdici se středovým pupenem a do stran rostoucími silnými kořeny. Ze středového pupenu vyrůstají nejprve dlouhé, úzké listy, tvořící mohutnou přízemní růžici. Uprostřed pak vyrůstá květní stvol, který může dosahovat u některých druhů přes dva metry. Hroznovité květenství se skládá z několika set hvězdicovitých květů, z nichž nápadně vyčnívají tyčinky. Barva květu může být bílá, žlutá, oranžová, růžová až hnědavá. Plodem je tobolka , ve které dozrávají hranatá šedočerná semena.Ve stepních oblastech nebo na poměrně suchých kamenitých svazích západní a střední Asie najdeme asi 25 druhů těchto rostlin Setkáme se s nimi především v Turecku, Iránu, Afghanistánu a západní Číně.

U nás se nejčastěji pěstuje Eremurus stenophyllus varieta bungei, který pochází ze střední Asie. Je asi 100-120 cm vysoký, květy má žluté s nápadnými červenými prašníky. Hrozen je asi 70 cm dlouhý.

Protože pěstování a především způsob výsadby se výrazně liší od ostatních cibulovin, bude na místě připomenout si některé zásady správného pěstování. Pokud se tedy rozhodneme pro pěstování těchto vyjímečných rostlin musíme mít neustále na paměti, v jakých podmínkách v přírodě rostou a jaké tedy mají nároky. Vyžadují především slunné, chráněné stanoviště, propustnou půdu, velmi dobrou drenáž, dostatek vody na jaře, sucho a teplo v létě a především zimní sucho. V prostředí, kde volně rostou , je na jaře dostatek vody z tajícího sněhu, v létě pak zde téměř neprší, ale teploty dosahují vysokých hodnot a v zimě je půda nad rostlinami pokryta sněhem.. Pro výsadbu vybíráme pečlivě chráněné jižní expozice , která netrpí zastíněním. Velice důležitá je i zemina, do které rostliny sázíme. Nesmí obsahovat rašelinu, ani jíl, ale musí být maximálně propustná. V oblastech, kde dlouho leží sníh a časté tání způsobuje nadměrné vlhko, je dobré nakrýt rostliny listím , které se vyplatí navíc shora zakrýt fólií.

Jak tedy postupovat při výsadbě?

1. zeminu vykopeme do hloubky 25-30 cm, šířka jámy se volí podle délky kořenů

2. pokud je zemina příliš suchá, vyplatí se dno jámy prolít vodou

3. po vsáknutí vody rozprostřeme na dno 5-10 cm vrstvu nejlépe říčního písku

4. na tuto vrstvu rozložíme podzemní část rostliny

5. vhodné je zasypání rostliny pískem i shora, především středovou část s pupenem.Jámu pak zasypeme propustnou zeminou.

Rostliny ponecháváme na stanovišti 4-6 let . Po této době se celé trsy vyryjí, rozdělí na jednotlivé rostliny a znovu vysadí. Pokud bychom ponechali mohutné trsy na jednom místě příliš dlouho, může se stát, že mohutný kořenový systém bude zadržovat nadměrné množství vody , která pak především v zimě může způsobit vyhnití celých rostlin.

Eremurusy v našich klimatických podmínkách kvetou od června do července a po odkvětu zatahují. Tvoří velké množství semen, kterými se dají velmi spolehlivě množit. Semena se vysévají na podzim, je velmi důležité pro jejich vyklíčení , přemrznutí. Semenáčky se ponechají na místě asi 2 roky, a pak se teprve rozsazují na větší vzdálenost. Od výsevu do květu uplyne 4-6 let.

Eremurusy se buď pěstují jako solitery, nebo se vysazují ve skupinách do stepní části zahrady.

V současné době se prodávají sazenice, přestože ještě donedávna, byl problém je opatřit. Výsadba eremurusů je vhodná v srpnu až září, kdy rostliny dobře zakoření a pokud budeme dbát na zásady správného postupu při výsadbě a během vegetace rostliny chránit před vyhnitím, budeme se z jejich nádhery těšit dlouhá léta.


2329.jpg

2330.jpg

2331.jpg Správně položená hlíza před zasypáním

Foto autorka textu                                         www.praha-fotografka.cz

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz