NAŤOVÉ ZELENINY PRO ZDRAVÍ CELÉ RODINY

4753.jpg Je známo, že zeleninové druhy pěstované na nať v čerstvém stavu jsou daleko účinnější než sušené.

Navíc dokáží příznivě ovlivňovat funkci žaludku a ledvin, podporují chuť k jídlu a některé příznivě upravují krevní tlak. Nebojte se proto při kontrole zahrádky občas uštípnout a ochutnat výhonek nebo lísteček .

Z běžných rostlin můžete bez obav konzumovat lístky petržele,pažitky, kopru, měsíčku, libečku, bazalky ad.

Naťová petržel ( Petroselinum crispum )


Je vhodná pro přímou spotřebu i sušení.Patří mezi nejlepší a nejzdravější přísadu do polévek. Čerstvá nať obsahuje mnoho vitamínů, především C a proto se doporučuje nasekat ji na jemno a přidávat do salátů, jako přízdobu brambor, omáček aj.

Pěstuje na záhonech, kdy ji vyséváme do řádků vzdálených od sebe 20-25 cm až do léta. Jednotí se na 8-12 cm, může se však ponechat i bez jednocení na rozdíl od kořenové petržele či mrkve.

Naťová petržel se sklízí podle potřeby během celé vegetace. Přes zimu se ponechá na stanovišti. Chrání se jen přikrývkou chvojí, pod níž je možné čerstvou na´t sklízet až do zámrazu. Na jaře nať znovu obrazí a sklízí se až do doby, kdy se začnou tvořit květní stvoly.

Před začátkem zimy je možné část rostlin vyrýt ze země a nasázet do květináčů nebo petrželáků. Nádoby je nutné umístit u okna, kde je dostatek světla a podle potřeby zalévat, aby zem nevyschla. Pak můžeme čerstvou nať sklízet celou zimu.

Rada:

Kadeřavá petržel vytváří růžice jemně zkadeřených, sytě zelených listů, vysokých okolo 20cm. Vypadají velmi dekorativně a tak je možné jejich využití jako obrubníkové rostliny.Výhodou je , že snáší i polostín a tak se mnohdy může uplatnit místo květinové výsadby.

Kromě oblíbených odrůd petrželky se zkadeřeným listem si v posledních letech stále větší oblibu získává naťová petržel hladkolistá, která je velmi jemná a aromatická.


Pažitka pravá ( Allium schoenoprasum )


Pažitka je vytrvalá mrazuvzdorná rostlina, která vytváří husté trsy jemných trubkovitých listů obsahujících značné množství vitamínu C a B2. Pažitka se konzumu¨je výhradně v čerstvém stavu, podporuje trávení, snižuje krevní tlak, zlepšuje pleť. Může se konzumovat nejen samotná ale především jako součást pomazánek sýrových, tvarohových rybích ad.

Pažitka se množí dělením trsu nebo osivem. Vysévá se zpravidla od března až do srpna na výsevní záhon nebo do pařeniště.

Rada:

Pažitku určenou k zimnímu rychlení během léta neseřezáváme aby se rostliny nevysilovaly tvorbou nových listů. Už v září vyjmeme trsy ze záhonu a umístíme do sklepa nebo do prázdného pařeniště, kde pozvolna ukončí růst a zatáhnou. Vegetační klid je v tomto období nutností. Od začátku zimy je pak možné trsy přesazené do květináčků přenášet do obytné místnosti k oknu a rychlit. Vyrychlené trsy se vyplatí zasadit na jaře opět do volné půdy.


Měsíček lékařský ( Calendula officinalis )


Tato okrasná, zpravidla jednoletá zahradní bylina se pěstuje po celém světě a odedávna patří mezi nejvyužívanější rostliny.V Rusku se dokonce pěstuje v takovém množství pro léčebné účely, že zde byl pojmenován jako „ruský penicilin“.Vytváří vřetenovitý kořen a větvenou až 50 cm vysokou lodyhu, chloupkaté listy a velké žluté či oranžové květy. Kvete od začátku léta do prvních mrazíků. Na pěstování je nenáročný, vysévá se přímo na stanoviště, velmi dobře semení a mnohdy následující rok vyklíčí velké množství semen na místech kde byl pěstován.

Užívanou částí je květ a listy.Působí protizánětlivě, omezuje svalové napětí, podporuje hojení ran, zastavuje krvácení ze zevních poranění. Vnitřně se podává při zánětech lymfatických uzlin, žaludečních vředech a jako kloktadlo při infekcích horních cest dýchacích a ústní dutiny.. Zevně se aplikuje na bércové vředy, křečové žíly, hemeroidy většinou ve formě masti, kterou je možné připravit si doma.

Víte, že pokud si jednou vysejete měsíček, už se ho nikdy nezbavíte, každoročně vyklíčí na záhonech sám.


Kopr ( Anethum graveolens )


Kopr znali již staří Egypťané v dobách, kdy stavěli pyramidy. V bylinkářské literatuře najdeme, že po kopru se dobře spí, obzvláště, když se koprovým olejem potře kůže, že kojícím ženám přináší mléko, že teplá šťáva nalitá do ucha je dobrá proti bolesti v uchu.Z lékařského hlediska je nejúčinnější semeno kopru, které obsahuje silici s příznivým účinkem , především, proti plynatosti. Koprové semeno dále tiší křeče, podporuje chuť k jídlu a čistí krev.

Kopr se pěstuje z přímého výsevu jako jednoletá bylina. Velmi dobře a brzy klíčí, většinou se sklízí mladá, zelená nať, která se používá syrová jako doplněk nejrůznějších salátů.

Nať i květenství je nezaměnitelným doplňkem nakládaných okurek. Pokud se květenství nechá dozrát na záhonech, následující rok po přemrznutí semena výborně klíčí na místech, kde byl pěstován. V současném sortimentu jsou dvě odrůdy kopru Hanák a Moravan, které se liší obsahem silice.

Nať kopru jde i zamrazit, nakládat do sladkokyselého nálevu a vynikající je i sušený.


Bazalka


V posledních letech se řadí mezi nejoblíbenější aromatické koření. Hned po majoránce ji můžeme zařadit jako nejvyhledávanější v semenářských obchodech. Oblibu si našla i u pěstitelů, kteří nemají zahrádku, ale vystačí si s pěstebním truhlíčkem či květináčem na okně či balkoně.

Bazalka pochází z Indie kde je uctívána jako posvátná rostlina. Vděčí za to také díky své schopnosti odpuzovat hmyz, tam kde roste se příliš nedaří mouchám a moskytům přenášejícím různé choroby. Ve starém Římě považovaly bazalku za koření lásky.Ale již i naše babičky bazalku pěstovaly, nejčastěji za oknem. Rostlina jim sloužila jako aromatické koření do jídla a současně odpuzovala hmyz.

Bazalka je teplomilná rostlina, vysévá se během března do truhlíčků, či pařeniště a na venkovní záhon ji vysazujeme od května do července.

Rada:

Přestože je ve světě popsáno asi na 60 kultivarů, a některé rostou v tropech a subtropech jako trvalky, u nás se bazalka pěstuje jako jednoletá rostlina, kterou tedy musíme každým rokem znovu vysévat.

Foto autorka textu

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz