RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ,22-2014 NA FTV PRIMA 25.5.2014 OD 11,55 HODIN

6811.jpg

Obsah 21. dílu Receptáře: miniaturní jehličnany - jak na plísně v omítkách - o karafiátech - panašované pokojovky - jak na mravence, když vadí - obrana proti klíšťatům - údržba sekačky traktůrku - další recept z minigrilování - vaříme dobré kappuccino - neobvyklý přírodní plot - jiné balkónovky

Video 22. dílu pořadu Receptář prima nápadů si můžete přehrát ZDE:

http://play.iprima.cz/receptar-prima-napadu/receptar-prima-napadu-22-0


00:20

Začátek pořadu s paní Violou Zeithamlovou, která přinesla do studia řadu různobarevných karafiátů.


01:40

6811.jpg

6818.jpg

6821.jpg

6822.jpg

6823.jpg

6824.jpg

Miniaturní jehličnany

Pro ty, kteří nemají rozsáhlou zahradu, nebo pěstují rostliny pouze v nádobách, ale chtějí pěstovat nejrůznější jehličnany, má Kateřina Kastnerová několik návrhů, jak to zařídit. Důležité je vybrat si jehličnan, o kterém víme, že i za deset let naroste jen o několik desítek centimetrů. Patří sem například jedle vznešená, thuje zerav západní, nebo jalovec pobřežní. Rozdíly v pěstování podle stanovišti spočívají v hnojení, zálivce a zazimování. Při odzimování platí pro tyto rostliny pravidlo umístění na zasluněné plochy.


04:58

Rychlé rady:

o pěstování melounů

vysévání naťové petržele


05:58

6826.jpg

6829.jpg

6831.jpg

Omítka proti plísním

Jak se dlouhodobě zbavit nebezpečí vzniku plísní na omítkách radí pan Pošta. V současné době jsou již k dispozici předpřipravené omítky, které obsahují látky zabraňující vzniku plísní. Tyto omítky jsou jednak hydrofobní, vodu odpuzují a když už je vody tolik, že se přece jen do vrstvy omítky dostane, vnikne do průduchů (kapilárních kanálků), ze kterých je zase v době sucha snadno odpařena. Nevzniká tak vhodné prostředí pro vznik plísní. Další výhodou tohoto řešení je, že na omítce neulpívají nečistoty z ovzduší. Tento druh omítek je zejména vhodný jako povrchu zateplovacích systémů.  

Více na webových stránkách výrobce: weber-terranova.cz/vnejsi-fasady-a-omitky.html      


09:56

6832.jpg

6833.jpg

6837.jpg

Rozličné karafiáty

Karafiáty již dávno nejsou v klasických tvarech jen rudé a bílé. Paní Viola Zeithamlová zkrášlila studio nejrůznějšími podobami této známé květiny. Navíc je lze vkládat do různých dekoračních kombinací.


15:35

NOVÁ SOUTĚŽ AROS.CZ    


16:59

6842.jpg

6844.jpg

6845.jpg

Rostliny okrasné listem - panašované

Pan Jaroslav Čuba, ze Zahradnické školy v Praze Malešicích, přinesl tentokrát do studia  rostliny okrasné listem, tzv. panašované. Jedná se vlastně o rostliny nemocné a proto choulostivější při pěstování. Panašované rostliny jsou nemocné tím, že v jejich listech převažují jiné barvy než zelená a proto mají rostliny poněkud problém asimilovat. Ze známých je to Ficus benjamina, Peperomia obtusifolia, Hedera helix, Saxifraga sarmentosa, nebo některé bromélie. Panašované rostliny nevyžadují mimořádnou péči, nesnášejí přímé slunce, ale ani přílišný stín. Hnojení i škůdci jsou stejní jako u ostatních pokojových rostlin.


22:23

6846.jpg

6847.jpg

6850.jpg

Jak ekologicky na mravence, když škodí

Několik způsobů jak si na zahrádkách poradit s nežádoucími mravenci ukázal Radek Beneš z firmy Neudorff, která přírodě šetrné přípravky na hubení mravenců dodává. Přípravek vyrobený na přírodním základě jednoduše nasypeme do mraveniště. Účinek se dostaví bezprostředně po kontaktu mravenců s přípravkem. Proto, aby mraveniště bylo zlikvidováno definitivně, je třeba, aby se přípravek dostal až ke královně. K tomu se používají návnadové bufety s dalším přípravkem.

Více informací na webových stránkách dodavatele přípravků: neudorff.cz/vyrobky/loxiran-s-pripravek-proti-mravencum.html


25:21

Pozor na klíšťata!

Léto začíná, ale příjemné prázdninové procházky přírodou a užívání si léta nám může znepříjemnit drobný živočich, klíště obecné ( Ixodes ricinus ). Klíště je roztoč patřící do čeledi klíšťatovití (Ixodidae). Živí se sáním krve savců, plazů, nebo ptáků.  Klíšťata jsou přenašeči řady infekčních chorob. Mezi nejčastější choroby přenášené klíštětem obecným patří lymská borelióza a klíšťová encefalitida. 

Jak ke klíštěti můžeme my, nebo naši čtyřnozí kamarádi přijít ? Dospělá klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vyšší trávě na stoncích, nebo na nízkých keřících, kde uchycena za zadní nohy čekají na procházejícího člověka či zvíře. Jakmile se člověk klíštěte dotkne, klíště se okamžitě přichytí na kůži. Proces sání trvá jeden až dva týdny. 

Nejčastější choroby přenášené klíšťaty jsou lymská borelióza a klíšťová encefalitida ( též klíšťový zánět mozku ).

Ve 22. dílu pořadu Receptář prima nápadů jsme probírali jednoduchý způsob odstranění klíšťat pomocí přípravku Ixoderm.  


28:51

VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ SOUTĚŽÍ NEUDORFF.CZ, BAYER.CZ, IXODERM.CZ.


29:40

6851.jpg

6852.jpg

Vyhlášeno červnové kolo soutěže "Kdo z vás to má?"

Pan dr. Podlaha vyhlašuje červnové kolo soutěže Kdo z vás to má . Vítěz získá zahradní hadici s navijákem a spojovacími díly.


33:19

6854.jpg

6855.jpg

6856.jpg

Vtipný způsob údržby sekačky

Kutil Mojmír Juráň tentokrát Receptáři ukázal, jak si poradil s údržbou nožů traktůrkové sekačky. Traktůrek zvedá pomocí navijáku, kočky upevněnému na I traverzu pod stropem dílny.


34:20

NOVÁ SOUTĚŽ DACOM.CZ


35:41

Vychází nové číslo časopisu Recepty prima nápadů.


36:16

6857.jpg

6858.jpg

6859.jpg

Minigrilování

Do soutěže Minigrilování poslala svůj recept paní Kavalírová, nazvala jej

Játra s jitrocelem a jablky

Ingredience

Kachní a krůtí játra, jitrocel, oregano, sojová omáčka, hladká mouka, jablka, pivo, med, máslo, citron.

Salát rukola, avokádo, pampeliškové listí, červená řepa, chřest, dýňová semínka.

Postup přípravy

Játra na nudličky smícháme s nakrájeným jitrocelem a oreganem, pokapeme sójovou omáčkou, obalíme v mouce a smažíme. Na kolečka nakrájená jablka, potřeme  pivem s medem a smažíme taktéž. Podáváme na zeleninovém salátu.


40:40

6863.jpg

6866.jpg

6870.jpg

I doma si můžeme uvařit chutné kappuccino

Kappuccino si můžeme udělat na obyčejném pressovaru i doma, říká Petra Veselá, několikanásobná vítězka soutěže ve vaření kávy. Nejdříve je třeba si připravit dobře vychlazené plnotučné mléko. Vyčistíme dobře páku od staré kávy, nejlépe nasucho. Naplníme novou, nejlépe čerstvě namletou kávou a utlačíme víčkem. Nasadíme páku do kávovaru a můžeme začít s extrahováním nápoje. K přípravě mléčné pěny napustíme tlakovou páru do nádoby s mlékem. Pára musí mít praskavý zvuk a mléko se nesmí převařit. Na nádobu s pěnou je potřeba na konci jednou klepnout dlaní, abychom se zbavili největších bublin a krouživými pohyby nádobou zvnějška promíchat obsah. Z výšky 5ti centimetrů lejeme pěnu do kávového extraktu. Na konci dolévání lze vytvořit konvičkou s pěnou na povrchu kappuccina různé obrazce. Hotové kappuccino lze ještě na povrchu zdobit čokoládou, nebo karamelem.


44:12

NOVÁ SOUTĚŽ NEUDORFF.CZ


44:55

6872.jpg

6873.jpg

6874.jpg

Neobvyklý přírodní plot

Paní Melicharová žije téměř na samotě, a protože chtěla zabránit zaneřádění okolní přírody nezodpovědnými návštěvníky, vytvořila propletením větví z nařezaných náletových dřevin přírodní plot, který do krajiny vhodně zapadne a navíc je také mimořádně pevný.


48:00

Nezvyklé balkónovky

Pro ty, kteří mají obavy vysadit na své balkóny a okna, orientované na jih, klasické balkónovky, přichází s nápadem na jiné květiny paní Dušková. Pro hnojení těchto rostlin navrhuje použít roztok lignohumátu, který podpoří jejich odolnost při extrémních podmínkách.


49:34

Pozvánka na výstavy


51:00

Závěr pořadu

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz