INSPIRACE Z NOVÉHO ZÉLANDU

6890.jpg

Nový Zéland patří k nejvzdálenějším destinacím, které můžeme z České republiky navštívit. Krásné země s fascinující přírodou láká k prozkoumání. Je až s podivem, na jaké druhy můžeme narazit. Řadu exotů střídají i nám zcela běžné druhy, jako jsou borůvky, třešně, broskve, velké řada květin a keřů. Nový Zéland totiž leží také v mírném klimatickém pásmu, jen je navíc díky svému ostrovnímu charakteru bohatší na srážky a vzdušnou vlhkost. Díky svému rozložení, se počasí na severním a jižním ostrově celkem dost liší. Na Severu je po většinu roku teplo a slunečno, rozdíly mezi létem a zimou nejsou tak velké. V zimě se spíš než sněhu dočkáme deště. Severní ostrov je pak chladnější a rozdíly mezi zimní a letní teplotou jsou výraznější.


Roční období jsou logicky zcela opačně, než jak jsme zvyklí. Pokud tedy odjedete z české republiky v říjnu, vstoupíte akorát do krásného jara. V oblibě jsou okrasné druhy třešní a sakury lemují řadu chodníků, zdobí mnoho rodinných zahrad a parků. Patrný je i anglický vliv, takže se často setkáme s růžemi, levandulí, hortenziemi, travinami, cihlovými zdmi a dřevěnými lavičkami. Styl je často velmi rozvolněný, bez řádu a organizace. Zahrada je ale hlavně funkčním místem a tak je často v centru bazén nebo posezení s barbecue. Posezení na zahradě s přáteli spolu s grilováním je velmi oblíbené a prostor pro ně je i těch nejmenších zahradách.


Zahradnictví, kromě běžného sortimentu a novinek pamatují i na původní druhy a mnohdy jim je vyčleněna samostatná sekce. Toto dělení je celkem chytré a praktické, protože jak místní obyvatelé, tak turisté se mohou rychle a velmi názorně něco dozvědět. K původním druhům, které i nám mohou být povědomé patří například některé druhy hebe, ostřic, lenovník /Phorminum/, nohovec /Podocarpus halli/, kapradiny /Dicksonia/, železnec /Metrosideros/, pabuk /Nothofagus menziesii, N.solandri aj/,

Specialitou Nového Zélandu jsou jistě majestátné stromové kapradiny, které místy dávají krajině až pravěký ráz.


I když se to zdá na první pohled neuvěřitelné, také na našich terasách se dají některé z nich pěstovat. Počítejte jen s tím, že i v nádobě mohou narůst do značných rozměrů. Vyzkoušejte druh Cyathea nebo Dicksonia squarrosa. Dicksonii pěstujte venku v zahradě a na zimu ji přeneste nejlépe do zimní zahrady nebo haly, kde je dost světla a teploty 8 až 12 °C. Cyathea se dá v mládí pěstovat jako pokojová rostlina v bytě. Starší rostliny pak v létě chtějí venku polostín a přes zimu podobně jako Dicksonii ji dejte nejlépe do zimní zahrady s teplotou okolo 12°C.

Alstromérie

Alstromérie neboli boubelka sice pochází z jižní Ameriky, ale na novozélandských záhonech roste tak hojně a bujně, jako u nás třeba floxy nebo denivky. Rozkvetlý záhon alstromerií nabízí nádhernou podívanou a nové květy stále dorůstají. Přestože alstromérie se u nás nejčastěji pěstuje jako rostlina k řezu, do květinových vazeb, dá se pěstovat také v našich podmínkách. Hlízy se sázejí na jaře do dobře připraveného záhonu. Vyžadují teplé a chráněné stanoviště. V době květu se doporučuje rostliny přivázat k opoře, aby je déšť nepovalil na zem. Na podzim hlízky vytáhněte a uložit třeba ve sklepě, abyste je další rok znovu zasadili.

Železnec

Železnec /Metrosideros/, konkrétně druh je velmi speciální strom, Novozélanďané si ho považují stejně jako my lípu. Na Novém Zélandu a v Polynésii už zdomácnělo přes 30 druhů. Nejznámějším z nich je M. excelsa, kterému se říká „vánoční strom“, protože vykvétá přesně v době těchto svátků a stromy s kožovitými listy jsou doslova obsypané šarlatově červenými tyčinkovitými květy. Také tohoto nádherného exota můžeme pěstovat v nádobě u nás! A co víc, není to choulostivka, snese i horší podmínky s poklesem teplot k nule, nedostatečné osvětlení a občasné opomenutí zálivky, netrpí žádnými chorobami ani škůdci. Nejlépe ho využijete jako dekoraci teras a balkónů v přenosné nádobě (na zimu mu nezapomeňte poskytnout bezmrazé přístřeší).


A protože Nový Zéland býval britskou kolonií, anglické zvyklosti jsou tu dodnes patrné. Včetně pěstování starých anglických druhů růží. Mezi velmi oblíbené druhy ovšem patří také šalvěje a pokud si Novozélaďané nechají navrhnout zahradu od odborníka, téměř vždy v ní najdete záhon ze šajvějemi. Proč jsou tolik populární? Krásné květy mohou být podle druhu různě zbarvené (modré, růžové, lososové, červené…) a kromě vůně a odolnosti vůči chorobám a škůdcům je pro ně typická velmi dlouhá doba kvetení, téměř po celé léto. Šalvěje i u nás chtějí slunečné stanoviště, nepotřebují žádnou ochranu proti mrazu, pouze na jaře odstřihněte suché stonky nad zemí.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz