ŠETRNÁ OCHRANA ROSTLIN

6958.jpg Ataky chorob a škůdců nejsou v průběhu vegetační sezóny ničím výjimečným. Ba právě naopak, v průběhu posledních let se situace stále zhoršuje. Z části si za to můžeme sami. Znečištěné životní prostředí spolu s nadměrným používáním chemických postřiků, má za následek vznik nerovnováhy v přírodě a porušení přirozených ochranných a regulačních mechanismů. Neuvážené používání pesticidů a herbicidů se podílí na snížení stavu užitečného hmyzu a ke vzniku rezistence. To nás pak nutí používat stále silnější koncentrace postřiků a my se ocitáme v začarovaném kruhu. Čím více chemických prostředků použijeme, tím víc i jich i pak následně zkonzumujeme spolu s ovocem a zeleninou. Určitě je ale lepší mít menší a ne úplně dokonalá jablíčka v bio kvalitě než supernádherné veliké plody obsahující celý koktejl nežádoucích látek.

Bez ochrany to ale samozřejmě nejde, a pokud se rozhodneme pro ekologičtější přístup, neznamená to že se o zahrádku přestaneme starat. Naopak. V prvé řadě musíme všechny rostliny na zahradě pečlivě kontrolovat, při zalévání, při pletí nezapomeneme ohrnout lístky, zkontrolovat poupata, jestli se na nich nenajdeme první výskyt savého hmyzu. Vždy je daleko efektivnější zakročit včas, dokud se škůdce ještě zcela nepřemnožil. A vždy také na prvním místě zkusíme použít přírodní prostředek. Teprve ve chvíli, kdy opravdu nezabírá, přikročíme k chemii.

Pokud škůdce objevíme, musíme jej nejprve identifikovat, s tím pomůže kniha nebo odborník. Poté přikročíme k tomu nejjednoduššímu, co můžeme udělat – tedy ruční sběr škůdce. Vyzkoušíme i mechanickou ochranu – přikrytím jemnou tkaninou můžeme ochránit mrkev nebo pór v době kdy nalétají vrtalky a pochmurnatky. Nezapomeneme ani na feromonové lapače a lepové desky. Vysadíme také přírodní predátory, jako je parazitická vosička proti mšicím, dravý roztoč proti sviluškám a třásněnkám a podobně. Pokud ani tato opatření, nezaberou, sáhneme po postřiku. Ale zase platí, že než přijde na řadu chemie, vyzkoušíme šetrnou cestu. Zde je několik osvědčených typů:

Proti všem savým a žravým škůdcům je výborný česnekový olej. Výroba je velmi jednoduchá, nasekáme dvacet stroužků česneku a zalijeme je půl litrem rostlinného oleje. Necháme na teplém místě jeden až dva dny. Poté scedíme a můžeme použít. Česnekový olej někdy pomůže i proti houbovým chorobám. Podobně působí i postřik z chilli papriček. Asi půl hrnku malých pálivých papriček rozmixujeme se dvěma hrnky vody. Při aplikaci si dáme pozor na oči a pokožku, postřik je velmi silný. V obou případech můžeme přidat i několik kapek tekutého mýdla, olej lze naředit také vodou.

Speciálně na mšice se požívá výluh z kopřivy. Kilo posekaných listů kopřiv zalijeme pěti litry vody, po třech dnech je postřik připravený k použití. Neředíme. Škůdce odpudí i postřik z chryzantémy rodu Chrysanthemum coccineum. K přípravě postřiku použijeme usušené a namleté květy. Jeden hrnek květů zalijeme litrem vody. Po dvou dnech důkladně přecedíme a můžeme použít.

Velmi dobrým řešením je i použití roztoku nýmového oleje /neem oil/ který se extrahuje ze stromu Azadirachta indica. Tento strom je doma například v Indii, kde nýmový olej koupíte za velmi malé peníze. Sehnat jej ale můžete i u nás.

Nejen na savé, ale i na kořenové půdní škůdce působí tabákový postřik. Použít můžeme nasekané tabákové listy nebo koupíme tabák připravený do dýmek a na balení cigaret. Velmi se osvědčila tato příprava: 150 g zalijeme 3 litry vody, za občasného míchání vaříme pod pokličkou 1,5 hodiny. V hrnci pak zůstanou asi dva litry hnědé zapáchající tekutiny, kterou dobře přecedíme. Používáme neředěný nebo naředíme s vodou v poměru 1:1. Přidáme kapku tekutého mýdla. Proti listovým škůdcům použijeme ve formě postřiku. Zejména na mšice funguje skvěle a po několika aplikacích se jich zbavíme úplně. Pokud likvidujeme kořenové škůdce v půdě, musíme roztokem půdu prolít.

Také puklice a štítenky jsou velmi úporné. Kryty pevnou skořápkou dovedou odolat i velmi silným postřikům. Z domácích rostlin je mžeme odstranit vatičkou namočenou v lihu /70% lih naředíme vodou v poměru 2:1/.

Proti ataku housenek ochrání ovocné stromy křemelinový prášek. Tento přírodní produkt obsahuje namleté rozsivky, které i v podobě prachu mají stéle ostré hrany. Křemelinu natíráme na navlhčené kmeny stromů a na silnější větve. Housenku tuto bariéru nepřekonají. Aplikaci je vhodné několikrát zopakovat.

Samozřejmě také platí, že v čím lepší kondici rostlina je, tím lépe dovede škůdcům čelit a odolávat jim. Správná péče o půdu, pravidelné organické hnojení spolu s dobře zvoleným stanovištěm a správným druhem jsou klíčem k úspěchu.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz