KALENDÁŘ ZAHRÁDKÁŘE V ČERVENCI

7209.jpg 1. Hořká pihovitost jablek je způsobena nedostatkem vápníku.Projevuje se vznikem nápadných propadajících se hnědých skvrn, ty jsou při ochutnání nápadně nahořklé. Od počátku července provést ve 14 denních intervalech 4 až 6 aplikací přípravkem Wuxal Kalcium.

2. V červenci je vhodná doba pro vysévání pekingského a čínského zelí. Pekinské zelí tvoří pevnou hlávku, čínské zelí hlávku netvoří a je složeno z různě rozevřených růžic listů. Můžeme je pěstovat po všech druzích zeleniny..

3. Pokud je červenec chladnější a vlhčí, vadí to mnoha suchomilným cibulovinám tak, že snadno vyhnívají. Proto tyto cibuloviny vyndáme ze země nebo přikryjeme pařeništním oknem, sklem nebo fólií,tak aby krycí materiály neležely přímo na zemi a povrch půdy mohl dobře vysychat.

4. V červenci se dobře množí jehličnany.Výborně se daří zakořenit např. tisy, zeravy, cypřiše, jalovce ad. Odebíráme řízky v délce 10 – 15 cm. Odtrhneme je i s patkou, tj. i se zatrženou částí stonku v místě přirůstání k větvičce. Řízek zapustíme do zakořeňovacího substrátu a vrchol mírně zakrátíme, aby se omezil výpar. Udržujeme vysokou půdní i vzdušnou vlhkost.

5. Až v druhé polovině měsíce července, zahájíme pozdně letní řez jabloní a hrušní jako doplněk k zimnímu řezu. Dále odstraňujeme konkurenční letorosty a vlky, dokud jsou letorosty měkké a nezdřevnatělé.

6. Vlnatka krvavá je druh mšice, která se projevuje tvorbou jemné vatičky. Ideální podmínky má především po řezu a mechanickém poškození. Proto je třeba všechny rány důkladně ošetřit stromovým balzámem , případně latexovou barvou.

7. Pažitka potřebuje po každém seříznutí nejen hodně vody ale i živin.I když nať právě nepotřebujete, vyplatí se její pravidelné sestřihávání ještě před nasazením poupat. V tuto dobu má nejsilnější aroma a chuť.

8. rané odrůdy mrkve je možné vysévat ještě v červenci. Jsou vhodné odrůdy s krátkým až středně dlouhým kořenem jako např. Rondo, Mignon či Jitka. Od vzejití do sklizně potřebují vegetační dobu 75 až 95 dní .Sklízet je budete v říjnu.

9. Broskvoně jsou náramně vděčné, pokud je asi 14 dní před dosažením zralosti zalijete. Odmění se velkými chutnými plody.Jednorázová dávka 20-30l vody na 1m2 je příznivější než několik malých zálivek.Dostatek vody podpoří nejen vitalitu stromů, ale především založení květních pupenů pro příští rok.

11. sadba jahodníku, kterou si sami připravujeme musí být zdravá a dobře vyvinutá. Je velmi riskantní brát sadbu z nespolehlivých zdrojů a neošetřených pozemků. Množitelé, kteří nabízejí sadbu, by měly mít osvědčení o zdravotním stavu a pravosti odrůdy. Sadba by se měla dostat co nejrychleji do země. Pokud jsou rostliny povadlé, je zapotřebí rozvázat svazky, namočit kořeny a ponechat v chladnu, než natáhnou vodu.

10. Na listech rostlin pozorujeme žloutnutí listové plochy s tím že žilnatina zůstává sytě zelená. Takový jev je většinou projevem chlorózy, nebo-li žloutenky listů z nedostatku železa, hořčíku a síry. Tuto fyziologickou poruchu je nutné odstranit postřiky na list přípravky Fytovit nebo tekuté železo.

11.Pravidelně sklízejte okurky nakladačky, nejlépe každý třetí den. Okurky tak budou stejně dlouhé, nepřerostlé vynikající chuti a kvality. Pokud je sklizeň nepravidelná a na rostlinách přerostlé plody, šidíte se o bohatou násadu nových kvalitních okurek.

12. U odkvetlých trvalek odstraňujte odkvetlé květy. Při ponechání semeníků na rostlinách dochází k jejich oslabení a navíc nepůsobí příliš esteticky.

13.V létě byste neměli vyměňovat vodu v nádržích a jezírkách. Čerstvé vody dávejte pokud možno maximálně třetinu. Řada vodních rostlin totiž výměnu vody nesnáší, navíc při každé výměně dochází k zakalení vody.

14. V červenci je pro rajčata nejdůležitějším opatřením pravidelné hnojení a vyštipování postranních výhonů. V tomto období dochází i k infekčnímu tlaku a možnosti napadení plísní bramborovou. Rozhodně nezapomeňte na preventivní postřik přípravky s krátkou ochrannou lhůtou.

15. Kadeřávek můžete vysazovat v průběhu celého měsíce. Do zimy dobře naroste a navíc se nemusíte bát, že zmrzne. Kadeřávek je totiž mrazuvzdorný a můžete ho ponechat na záhonu po celou zimu.

16. V období horkého počasí patří kypření k nejdůležitějším pracím na zahrádce. Zabraňuje nadměrnému výparu vody. Už naše prababičky věděly, že jedna okopávka v době sucha je lepší než pět zálivek.

17.pro dělení a vysazování kosatců je nejvhodnější druhá polovina července. Staré rostliny s rozvětvenými oddenky vyryjte vidlemi a odstraňte zeminu.Potom oddenky rozdělte. Na oddělcích zkraťte listy o třetinu. Kosatce následně vysaďte tak aby horní polovina oddenků zůstala pod zemí. Po výsadbě rostliny zalijte.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz