Zazimování fuchsií

649.jpg Fuchsie, nebo také čílko, jek ji dříve zahradníci nazývali, zaujímá v sortimentu hrnkových květin stále jedno z předních míst. Představuje na trhu stálici, o kterou zájem nikdy nepoklesne. S neustálým šlechtění m přicházejí na trh stále nové a nové hybridní odrůdy v neuvěřitelné variabilitě barev a tvarů květů i samotného charakteru růstu rostlin. Fuchsie je při pěstování poměrně nenáročná, miluje světlé až polostinné místo. Nesmíme však opomenout pravidelnou zálivku, protože při nedostatku vody velmi rychle vadne. Na stanoviště, na kterém je silný sluneční úpal po celý den, musíme dát pozor, tady by se fuchsiím příliš nedařilo. Pokud celkovou péči ještě doplníme pravidelným přihnojováním tekutým hnojivem budou fuchsie na konci vegetačního období skutečně pěkně narostlé a bohaté. O takové rostliny by bylo rozhodně velká škoda přijít. Studené sychravé počasí a první mrazy na konci podzimu by zcela jistě fuchsie zahubily. Zvlášť nově vyšlechtěné hybridy s velkým a pestrým květem jsou náchylné. Je tedy nejvyšší čas přemýšlet o tom, kam s nimi na zimu…

V každém případě je třeba vědět, že fuchsie musí zimovat na světle , stanoviště tedy vybíráme pokud možno co nejsvětlejší. Vhodná je třeba chladnější chodba, zimní zahrada,která opravdu slouží jako místo pro uschování dřevin před zimou nebo chladná hala. Druhou podmínkou je dodržet teplotu, ta by měla být v rozmezí 10-12°C. A poslední nutnou podmínkou je zimní zálivka, v žádném případě však nesmíme rostlinu přemáčet, zaléváme občas a jen mírně. V zimě rozhodně nepřihnojujeme.

Velmi často se stane, že fuchsie začnou v zimě rašit a vyženou slabé a neduživé výhony. Tento problém je většinou zapříčiněn nesprávným řezem na podzim. Fuchsie na před uložením na zimoviště nikdy silně neřežeme, reakcí na tento zákrok je právě ono silné bujení nekvalitních výhonků. Rostlinu pouze zbavíme poškozených větviček a starých listů a květů. Hluboký řez provedeme až na jaře, kdy by naopak bylo jeho opomenutí velkou chybou. Pečlivě musíme také zkontrolovat zdravotní stav rostlin, před přenesením do místnosti musíme provést postřik proti případným chorobám a škůdcům, které zužovaly rostlinu již za vegetace. Také v průběhu zimy je třeba pravidelně zdravotní stav kontrolovat a již od samého počátku výskytu zakročit ochranným postřikem. V zimě je napadení škůdci i chorobami velmi nepříjemné, rostlina se proti nim nemůže tak účinně bránit jako za vegetace a velmi snadno je jimi zahubena nebo silně oslabena. Opadem listů bez zjevné příčiny se nemusíme trápit. V období vegetačního klidu je normální i ¾ ztráta olistění. Pokud fuchsie zdárně přezimovaly začneme je za teplých jarních dnů pozvolna větrat nebo je přes den vynášet ven. Na trvalé venkovní stanoviště je přeneseme až, když pomine nebezpečí pozdních mrazíků. Vhodné je z jara rostliny přesadit nebo alespoň obměnit zeminu v květináči a provést již zmíněný hlubší řez. Takovýmto způsobem můžeme fuchsie pěstovat po řadu let. Výsledkem jsou pak malebné keře nebo fuchsiové stromky, které s přibývajícími léty, obdobně jako klasické bonsaje, získávají na kráse.

Další fotografie fuchsiíí ZDE : http://www.telereceptar.cz/fotogalerie-zazimovanifuchsii

650.jpg 651.jpg

Klíčová slova

fuchsie

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz