Asijská zelenina

720.jpg Pokud bychom měli v sortimentu hledat zastoupení zelenin Asie, našli bychom čínské a pekingské zelí, v poslední době pak japonské obří ředkve, které si v našem jídelníčku našly své postavení a pěstují se rok od roku více. Stále větší oblibě napovídá i rozšiřující se sortiment odrůd. Pro letošní rok máme ale další netradiční druhy. Jedná se především o listovou zeleninu vhodnou především na dochucování a zvýraznění chuti zeleninových salátů. Jedná se o skupinu tzv. greens, které se pěstují výhradně pro sklizeň mladých listů. Do sortimentu tak byly vybrány a zařazeny druhy které vynikají chutí a křehkostí, mají vysokou nutriční hodnotu a jistě obohatí nejen české zahrádky ale i okenní parapety během vegetačního období.

Anglické označení „greens“ znamená v překladu zeleniny . Do této rozsáhlé skupiny patří druhy nejen s velkými listy, ale i listy jemnými gurmánské pikantní chuti. Greens patří převážně do rozsáhlého rodu Brassica. Obrovskou předností těchto rostlin je rychlý růst a krátká vegetační doba.Pěstují se převážně z přímého výsevu , ale možné je i předpěstování sadby. Při polním pěstování je vyséváme nejčastěji v červnu až , pro podzimní sklizeň, většina druhů se ale dá úspěšně pěstovat celoročně v květináčích .

Čínská hořčice(Brassica juncea) je skupinou vzrůstných odrůd s výraznou hořčičnou chutí. Aroma se zvýrazňuje se stářím rostliny- chuť starších listů je velice pikantní a nezaměnitelná. Mladé listy přidají listovým salátům jemný hořčičný nádech.. Výborné je i listy podusit s kuřecím masem

Je možné volit mezi hořčicí se zeleným a červeným listem. Odrůda Red Giant má výrazné červené vybarvení listové žilnatiny a listových čepelí. Křehké aromatické listy obohatí zeleninové saláty jemnou chutí i barvou.

Při letním výsevu na záhon, jsou jemné mladé lístky napadány dřepčíky, vyplatí se proto ochránit vzcházející rostlinky zakrytím bílou netkanou textilií.

Mizuna(Brassica rapa ssp.japonica)je rostlina s dlouhými stopkatými bohatě vykrajovanými listy. Ploně vyvinutá rostlina tvoří mohutnou, 25-35 cm vysokou růžici s mnoha růstovými vrcholky. Mizuna se hodí nejen do salátů, ale i na dušení. Listy jsou ceněny pro vysoký obsah vitamínu C, draslíku a vápníku. Nízký obsah cukrů ocení především ti, kteří mají diabetickou i redukční dietu.

Mibuna(Brassica rapa ssp.japonica) je typem růstu velmi podobná mizuně.. Listy jsou ale štíhlé, bez vykrojení. Výborně se hodí jako doplněk salátů pro svou pikantní jemně nakyslou chuť.

Komatsuna(Brassica rapa var. komatsuna)- se v Anglii překládá jako hořčičný špenát. Tvoří otevřenou listovou růžici s velkými zelenými listy příjemné jemné hořčičné chuti. Mladé listy se výborně hodí do salátů, starší pak k úpravě jako špenát.Listy se v asijské kuchyni konzervují solením, sušením nebo se nakládají do sojového nálevu.

Všechny popsané druhy můžete sklízet celé nebo sestříhnout 3-5 cm nad povrchem půdy, tak , aby nedošlo k poškození srdéčka. Rostliny tak spolehlivě obrostou pro následnou sklizeň.

Slabší mrazík rostliny nezničí, pokud ale chcete prodloužit sklizeň co nejdéle do podzimu, zakryjte greens netkanou textilií, třeba tou , kterou jste chránili rostliny v době klíčení.

Jedlá chryzantéma(Chysanthemum coronarium) bude z celé kolekce greens pro naše chuťové buňky asi nejzvláštnější.. Číňané o této bylině tvrdí, že dodává životní sílu, z jejich listů vaří čaj při slavnostních příležitostech, mladé výhonky a okvětní lístky používají do salátů a z kořenů chryzantém dokonce připravují výtečný čaj proti bolestem hlavy.

Odrůda Maiko - díky obsahu vitamínů, především pak provitamínu A, minerálních látek a silic patří mezi hodnotné zeleniny s jemnou chutí a vůní.. Upravuje se jako salát, špenát nebo příloha k masu. Dá pěstovat v jakémkoliv klimatu a na nejrůznějších půdách .Osivo vyséváme od jara do podzimu přímo na záhon, pro zimní období se pěstuje v květináčích.

Do výšky 5-10 cm rostlina dorůstá po 4-5 týdnech, větší 15-25 cm vysoké rostliny se musí pěstovat 6-8 týdnů. Pokud se rostliny pravidelně seřezávají, rychle regenerují a mohou se sklízet opakovaně. Větší rostliny dobře větví, boční výhony jsou též využitelné v kuchyni. Mladé listy mají aromatickou chuť, která zvýrazní podávané saláty, vynikající je především v kombinaci s rajčaty naklíčenou sojou nebo cizrnou.

Perila(Perilla frutescens) je jednoletá asijská zelenina s příjemnou aromatickou chutí. Dobře se ji bude dařit na otevřených slunných místech s lehčí propustnou půdou. Rostliny z jarních výsevů můžete sklízet až do podzimu.Díky své příjemné štiplavé chuti se výborně hodí k vepřovému masu a rybám.Vytváří mohutnou až 60 cm vysokou rostlinu a je proto nutné již při výsevu počítat s dostatkem místa. Perila se pěstuje v zelené a červené formě, oba typy jsou pak nasáčkovány do jednoho sáčku ve směsi. Výtažky z perily mají prokazatelné antibakteriální, antiseptické a antioxidační účinky.

Perila má také schopnost snižovat produkci histaminu, látky zodpovědné za nepřiměřenou alergickou reakci. Sami alergici tvrdí, že při užívání perily pociťují úlevu při zmírnění alergických reakcí.

721.jpg 722.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz