Jídlem proti chřipce

730.jpg Zima je tradičně obdobím chřipek a nemocem z nastuzení. Bolavý krk a ucpaný nos patří mezi nejčastější doprovodné symptomy. Přecházet chřipku není žádné hrdinství a určitě bychom měli minimálně na týden skončit v posteli a poctivě se léčit. Teplo, dostatek spánku, přísun vitamínů a horkého čaje by měli být samozřejmostí. V době, kdy je tělo oslabené a bojuje s nemocí se k němu chováme šetrně a snažíme se mu s léčbou pomoci. Moderní medicína má po ruce plno prášků, kapek, sprejů, které umí přinést úlevu, ale na druhou stranu náš organismus i zatěžují. Játra, ledviny a žaludek dostávají zabrat. Nespoléhejte se jen na produkty z lékárny, ale zkuste svému tělu pomoci i přírodními prostředky, které nejen, že po staletí fungují, ale navíc nemají nežádoucí vedlejší účinky. Správným jídlem, bylinkami, čaji, ovocem a zeleninou můžeme s chřipkou zatočit mnohem rychleji. Pokud budeme osvědčené recepty přírodní medicíny preventivně pravidelně zařazovat, můžeme se chřipkám a rýmě vyhnout úplně.

Med

Med by měl být součástí našeho jídelníčku po celý rok. Většinou po něm ale saháme až ve chvíli, kdy se necítíme dobře. Za med je dobré si připlatit a vždy brát jen kvalitní, čistě přírodní med, ideálně od známého včelaře. Při vlastním užívání ale pozor, tradiční chřipkový nápoj – čaj s medem a citronem, zcela pozbývá své účinnosti, vložíme li do něj citron a med, ve chvíli, kdy je voda ještě horká. Účinné látky a vitamíny se horkem zcela zničí, podle indické ajurvédy dokonce v medu vzniknou látky vyloženě škodlivé. Med i citron přidáváme do čaje ve chvíli, kdy má měně než 40°C, vlažný čaj pak pijeme po celou dobu nemoci. Pro podporu pocení je daleko lepší udělat si čaj lipový a ten pít opravdu horký.

Křen

Je známý od nepaměti jako přírodní antiseptikum. Křen dokáže v našem těle účinně eliminovat infekce a je výborným doplňkem léčby při nachlazení, angíně a chřipce.V případě nemocí spojených s kašlem a rýmou nám ale křen prokáže ještě jednu skvělou službu. Jeho silice rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cest - jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách. Podobně působí i cibule.

Tradiční recept při nachlazení a zejména pak proti kašli, není žádnou velkou lahůdkou, ale je velmi účinný. Nastrouháme křen na jemno, nebo cibuli na kolečka. Navrch přidáme 4 lžíce kvalitního medu. Necháme chvilku působit, uvolní se šťáva, kterou jíme po lžičkách. Z cibulového základu je šťávy více, v případě křenu můžeme med s nastrouhanou směsí smíchat a jíst po lžičkách přímo

Česnek

Patří k nejsilnějším přírodním antibiotikům a měli bychom jíst, tak často, jak jen můžeme. Známý životabudič – česneková polévka může opravdu pomoci i při chřipce, ale zase platí, že prolisovaný stroužek česneku do ní přidáme těsně, před tím, než polévku poneseme na stůl.

Zázvor

Oteplující a energetizující účinky zázvoru z něj dělají jednoho z nejúčinnějších bojovníků proti chřipkovým bacilům. Oloupejte ho a nastrouhejte zázvor na jemném struhadle a zalijte horkou vodou, můžete osladit a elixír je hotov. Pokud chcete dochutit medem a citronem, počkejte do schladnutí. Nápoj lze připravovat i za studena, ale necháme jej déle louhovat, na jednu sklenku stačí jedna lžička strouhaného zázvoru.

Jako účinný prostředek se doporučuje i zázvorová koupel nohou. Nasstrouhaný zázvor spaříme a necháme 10 minut louhovat, poté vlijeme do lavoru. Přidat můžeme ještě eukalyptový, nebo jiný aromaterapeutický olej.

Kyselé zelí

Má vysoký obsah vitaminu C a při chřipce bychom na něj neměly zapomínat. Kysané zelí pomáhá očišťovat organizmus, vyčistí střeva od hnilobných zbytků a navodí přirozenou rovnováhu. Při oslabení bychom měli dát zelí přednost před kysanými mléčnými výrobky.

Olej

Při bolestech na průduškách si uděláme teplý olejový obklad. Nejlepším olejem je sezamový, ale můžeme použít i panenský olivový nebo mandlový olej. Olej ohřejeme ve skleničce, v mikrovlnce nebo ve vodní lázni tak aby byl příjemně teplý. Kromě obkladů jím masírujeme celé tělo po každé horké koupeli.

Při nachlazení a chřipce se vyhněte všem těžkým a mastným jídlům, stejně jako všem smaženým dobrotám o produktům obsahujícím velké množství umělých přísad a konzervantů /instntní pokrmy/. Ideální je se zcela vynechat i maso, protože se dlouho a obtížně tráví, zatěžuje žaludek a střeva. Obtížně stravitelné se může stát i mléko, mléčné výrobky i jinak opěvované jogurty. Jídla by měla být čerstvá, lehká a vždy teplá. Vsaďte na zeleninová jídla a ovoce. Oblíbená jsou třeba strouhaná jablka s mrkví.

Ideální jsou lehké zeleninové polévky, výborná je rýžová nebo vločková polévka. Ke snídani se hodí obilné kaše dochucené krájenými rozinkami a medem.

Zcela se vyhněte studeným nápojům, Tělo na ně musí vynaložit spoustu tepelné energie a to jej velmi zatěžuje.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz