Nejčastější škůdci rostlin v bytech v zimním období

774.jpg Zimní období přináší lidskému organismu zvýšenou zátěž. Musíme se tomu bránit pravidelným příjmem vitamínů a kvalitní vyrovnané stravy. Jak jsou na tom ale rostliny, pěstované v bytě? Ty nemají období úplného vegetačního klidu jako rostliny v zahradě. Přitom se musí, stejně jako člověk, vyrovnávat s řadou stresů jako je nedostatek světla, způsobený krátkým dnem, minimální sluneční záření, nízká vzdušná vlhkost z důvodu vytápění a s tím spojené nežádoucí vlhkostní šoky. Takto oslabená rostlina je i snáze napadnutelná škůdci.

Pravidelnou hygienu musíme věnovat i listovým plochám. Silně znečistěné a zapráčené listy otřeme vlhkým hadříkem a dál použijeme nástřik balzámem na listy Bio Plantella. Balzám je vhodný pro všechny druhy pokojových rostlin, s výjimkou ochlupených listů. Listy jsou takto chráněny proti škůdcům a plísním, čistí je od prachových částic a zabraňují jejich nadměrnému usazování a dodávají rostlinám trvalý lesk. Účinnou látkou je zde zcela nezávadný minerální olej, který nezanechává skvrny na nábytku.

Mezi nejčastější patří červci ( Coccoidea), kteří jsou podřád hmyzu s nedokonalou proměnou.Nejvíce škodlivých druhů je pak z čeledí štítenkovitých, puklicovitých a červcovitých. Příznaky na rostlinách jsou zprvu nenápadné v podobě světlých posátých míst. Později rostliny zaostávají v růstu, deformují se a schnou. Někteří červci vylučují medovinu, na níž se tvoří černě. Délka vývojového cyklu vajíčko – larvální stadia – dospělec je závislá na teplotě a pohybuje se většinou od 35 do 45 dnů. Samice během života, který může trvat až 8 měsíců, naklade 200 – 350 vajíček. Hostitelský okruh je poměrně široký :Asparagus, Ficus, Filicinae, Cactaceae, Palmae, Rosa a celá řada dalších.

Červovití mají měkké, obrvené tělo, velké 3 - 4 mm, kryté typickými voskovými výpotky, které je chrání proti pronikání vlhkosti k tělu. Někdy jsou tyto výpotky milně považovány za plíseň. Zabraňují ale také proniknutí insekticidním přípravkům na ochranu rostlin, proto je likvidace červců záležitostí několikerých opakování postřiků.

Štítenkovití mají tělo kryté okrouhlým nebo čárkovitým voskovým štítkem, který se vytvářejí samičky ihned po přisátí. Štítek lze odloupnout a pod ním spatříme měkké tělo samičky přisáté na rostlině. Červci s okrouhlým štítem jsou velcí asi 3 mm, s čárkovitým štítem pak jsou 3 – 4 mm dlouzí a 1,5 mm širocí. Stejně tak mají tělo kryté štítkem puklicovití, ale ten je pevně srostlý s měkkým tělem dlouhým 5 mm a širokým asi 3 mm.

Ochrana proti červcům spočívá ve včasné identifikaci a prevenci. Při silnějším výskytu nebo při přemnožení je vhodným řešením přípravek Agrion nebo Mospilan. Při aplikaci je však nutné dodržet bezpečnost při práci s chemickými přípravky v uzavřeném prostoru. Pokud nemáme tyto přípravek k dispozici, můžeme jej nahradit technickým lihem, zředěným na poloviční koncentraci. V připraveném roztoku namáčíme štětec a důkladně omýváme všechna postižená místa na rostlině. Vyplatí se tuto poněkud náročnější práci neošidit. Vždy je ale výhodnější začít včas s prevencí a nenechat červce přemnožit.

Poměrně často se na rostlinách v bytě objeví třásněnka západní ( Frankliniella occidentalis). Ta způsobuje kromě přenosu viróz deformaci mladých listů a zakrnění vrostlého vrcholu.Povrch listů má typické šedostříbřité zabarvení.Třásněnky se silně rozmnožují v květech, ty jsou znečištěny pylem a mají zhnědlé okraje. Včasný a opakovaný zásah ekologickými přípravky Neudosan nebo Spruzit zbaví rostliny těchto škůdců.

Prostředí našich domácností vyhovuje i sviluškám ( Tetranychidae), které vysávají listovou čepel. Ta žloutne a zasychá. Zejména na spodní straně listů se nacházejí drobní pavoučci, asi 0,5 mm velcí, zbarvení žlutobíle až červeně. Ochranu je možné provádět postřikem chemickými přípravky Omite a Vertimec, ale i zde se opět jednoznačně upřednostňují ekologické přípravky .

Půda pokojových rostlin a to i profesionálně připravená bývá často zamořena larvami smutnic ( Bradysia paupera a Bradysia aprica). Jsou maximálně 5 – 7 mm dlouhé, bílé , průhledné s černou hlavou. Z těch se líhnou po čase dospělci, velcí 2 – 4 mm, kteří vylétávají z květináčů. Larvy smutnic dokáží poškozovat nejmladší kořínky rostlin a dospělci jsou významnými přenašeči spór fytopatogenních hub rodu Pythium a Phytophthora. Na dospělce platí velice dobře žluté optické lapače. Tyto je zapotřebí zapíchnout do každého květináče a v případě polepení škůdci okamžitě vyměnit za nové. Na likvidace larev pak slouží mikroskopické parazitické hlístice Steinernema feltiae. Ve vlhké půdě se aktivně pohybují a čichem vyhledávají hostitele - larvy smutnic. Ty během několika dnů hynou. V uhynulých larvách se hlístice dál množí, opouštějí mrtvolku a vyhledávají nové hostitele. Tak je zajištěna dlouhodobější ochrana před tímto hmyzem. Pokud již nejsou v substrátu přítomny další larvy smutnic, populace hlístic odumírá.

775.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz