Biologická ochrana ve sklenících pomocí predátorů část II.

544.jpg Ti, kterým se ve skleníku, fóliovníku či zimní zahradě rozmnožila molice skleníková ( Trialeurodes vapporariorum) nebo molice tabáková ( Bemisia tabaci) vědí, jak obtížně se proti ním bojuje.Dospělci molic jsou drobný, dobře létající hmyz jasně bílé barvy o velikosti asi 2 mm. Napadají rajčata, okurky, papriky i okrasné rostliny. Jedna samice klade několik desítek až několik set vajíček, v závislosti na druhu živné rostliny a teplotě. Larvy a pupária molic připomínají malé, ploché a oválné štítky, přisedlé na spodní straně listu.Oba druhy škodí jak sáním, tak tvorbou medovice a navíc jsou přenašeči virových chorob.Chemické přípravky ji likvidují velice sporadicky, jaké je však ještě možné jiné řešení? Je to využití síly biologické. Nastupují zde zdatní soupeři – parazitická vosička Encarsia formosa a dravá ploštice Macrolophus caliginosus.

Encarsia formosa je drobná parazitická vosička velikosti 0,6 mm.Samice kladou vajíčka do larev molic. Parazitované klidové stadium molice – puparium asi po 10 dnech ztmavne. Po dalších 10 dnech se líhnou dospělé vosičky.Jedna samice vosičky naklade za svůj život až 300 vajíček! Zde je nutné si uvědomit, že vylamování listů s tmavými pupárii molic a odstranění má za následek i likvidaci nevylíhnutých užitečných vosiček.

V jaké podobě se dodávají vosičky Encarsia formosa od výrobců k zákazníkům? Černá, naparazitovaná puparia jsou nalepena na kartičkách, které se zavěšují na rostliny. Zde se po několika dnech líhnou vosičky, které se rozlétnou po skleníku, aby svědomitě pokračovali v další parazitaci. Pozor, černá pupária i po vylíhnutí vosiček zůstávají na kartičce, často se tak pěstitelé milně obávají, že vosičky se nevylíhli.

Kdy je ten správný okamžik k vysazení vosiček? Při výsadbě je nutné do skleníku rozmístit žluté lepové desky – optické lapače. Preventivě, nejpozději však při prvním zjištění molic na optickém lapači, vysazujeme parazitickou vosičku Encarsia formosa. Vosičky pro zdárný vývoj potřebují teplotu 18 0C a vyšší a vzdušnou vlhkost kolem 70 %.

Po dlouhou dobu byla parazitická vosička jediným prostředkem biologické ochrany rostlin proti molicím.Nyní je možnost využití dravé ploštice Macroluphus caliginosus. Její využití je především u silnějšího výskytu molic. Dravá ploštice je poměrně štíhlá, s délkou těla u dospělců asi 6 mm. Larvy i dospělci jsou světlezelené barvy.Typické jsou dlouhé nohy, díky nímž dokáží ploštice kráčet i po povrchu rostlin, silně pokrytých chloupky, jako jsou například rajčata. Dospělci ani larvy nejsou na potravu příliš nároční. Živí se nejen molicemi, ale i mšicemi, sviluškami a třásněnkami.Přednost ale dávají vajíčkům, larvám a puparium molic. Macrolopus caliginosus se dodává v balení po 500 kusech. Při silnějším výskytu molic je to dávka asi na 25 m2.I zde je zapotřebí dodržet potřebnou teplotu pro aktivní činnost ploštic 180C a více, v kombinaci se vzdušnou vlhkostí 70 %.

Encarsia formosa a puparium molice                                                     Molice

545.jpg 546.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz