CO MŮŽETE UDĚLAT JEŠTĚ V ČERVNU, NEODKLÁDEJTE NA ČERVENEC

7064.jpg Co můžeš udělat v červnu, neodkládej na červenec

1. Vsaďte na pnoucí hrách

Alderman dorůstá do výšky 140 – 160 cm a musí být pěstována nejlépe na vhodné konstrukci. Jako oporu lze použít drátěnku, tyč nebo volně nechat popínat po plotu. Tvoří lusky velikosti 10 – 20 cm o obsahu 9 – 10 zrn světle zelené barvy a sladké vynikající chuti. Odrůda patří mezi pozdní s délkou vegetační doby asi 87 dní. Alderman je poměrně nenáročný na půdu, nejlépe se mu daří na lehkých hlinitých půdách. Nejvhodnější předplodinou jsou okopaniny a plodové zeleniny. Půdu přihnojujeme podle potřeby fosforečnými a draselnými hnojivy.Výsev provádíme v druhé polovině března až v dubnu. Pro pozdější sklizně je možné vysévat až do poloviny června. Vyséváme do řádků k vhodné opoře na vzdálenost jednotlivých rostlin 10 cm od sebe. Pro prodloužení sklizně se vyplatí postupný výsev asi v týdenních intervalech.

Odrůda Carouby je také vysoký hrách dorůstající do výšky až 150 cm. Významný je však. tím, že se jedná o odrůdu hrachu cukrového, jehož lusky se konzumují celé, protože neobsahují pergamenovou vrstvičku. Tento hrách je možné i nakládat. Jsou příjemně sladké a křehké. Vzhledem k obsahu vlákniny jsou dieteticky velmi cenné. Odrůda Carouby je první svého druhu v našem sortimentu.Vyséváme od března až do června .

2. Pozor na plíseň bramborovou

V tomto období začíná možnost prvního výskytu plísně bramborové na bramborách i rajčatech. V porostech rajčat je vhodné odstranit spodní listy, které jsou blízko u země a zůstávají dlouho ovlhčené. Jsou to první místa pro výskyt plísně. K postřiku je v tuto dobu vhodné použít pro rajčata i brambory přípravky Ridomil Gold MZ 68 WP či Ortiva .Postřik provádíme ráno, případně k večeru , nikdy v poledním vedru. Do přípravku se vyplatí přidat smáčedlo pro dobré ulpění postřiku na listech. Jako výborné se ukazuje Silwet, ale poslouží i několik kapek saponátu.

3. Bazalka je nezbytná v každé kuchyni

Bazalka je vynikající koření i léčivka. Během června můžete začít se sklizní mladých listů, z rostlin, které jsme vyseli začátkem května. Nejčastěji se využívá k okořenění pokrmů a salátů. V první polovině června je možné dokonce bazalku ještě sít. Listy jsou i vynikající koření a současně je výborné jejich využití do čaje. Slouží ke zlepšení nálady a uklidnění nervů. Především se pro tyto účely hodí nové aromatické druhy zařazené do sortimentu, jako je bazalka citronová, skořicová a modrá vůně.

4. Nenechte záhony prázdné

Záhony po sklizni rané zeleniny, především velmi raných brambor, využijte pro výsev mrkve. Vybírejte odrůdy s krátkou vegetační dobou , jako např. Rondo, Nectar F1, Kráska, Tip Top ad. Mrkev ještě stačí do podzimu narůst do konzumní velikosti, je sladká a dá se výborně skladovat.Výsev se provádí přímo do řádků, případně hrůbků řídce(aby odpadlo nepříjemné jednocení). Řádky od sebe by měly být 30- 35 cm.Pokud máte dostatek místa, můžete vysít i keříčkové fazole a hrách.

5. Chcete rychle rostoucí popínavou?

Akebie pětičetná (Akebia quinata) – domovem této atraktivní popínavé dřeviny je Japonsko, Korea a střední Čína. Z pěti druhů tohoto rodu je akebie pětičetná nejotužilejší a proto také nejvhodnější do našich podmínek. Je to ovíjivá liána, roste velmi rychle, přírůstek za rok může činit 1,5 až 2 m. Výška rostliny je pak kolem 10m. Listy jsou dělené, pětičetné, tmavě zelené s dlouhými řapíky. Abebie jsou jednodomé rostliny, pro vývoj plodů ale potřebují vzájemné opylování mezi rostlinami.. Akebie kvetou v květnu současně s rašícími listy. Květy jsou drobné tmavě fialové, intenzívně voní, jsou uspořádané v malých převislých hroznech.Samičí květy jsou navíc mnohem větší než samčí. Plody dozrávají v září, jsou fialově zelené, asi 10 cm dlouhé a 3 cm široké, tvarem připomínají okurku a jsou jedlé. Na půdu je rostlina nenáročná, snáší i sušší půdy, nevadí ji slunce ani polostín. Mladé rostliny se vyplatí chránit v zimě před mrazy. Množí se semeny , případně letními řízky.Akebie se hodí k východním i severním stěnám, na pergoly, loubí, ke zdem, kde však vyžaduje oporu.Protože starší rostliny odebírají z půdy hodně vody, je vhodná k vysušování vlhkých základů a zdí.Řez nevyžaduje, chorobami ani škůdci netrpí.

6. Keříčková rajčata se dají vysadit i v červnu

Tvoří samostatnou poměrně rozsáhlou skupinu odrůd, které se vyznačují především odlišným babitem i způsobem pěstování než je tomu u odrůd tyčkových.keříčková, nebo-li determinantní rajčata v souladu se svým charakterem růstu nepotřebují oporu, takže u nich odpadá vyvazování. Nevyštipují se, protože hlavní stonek i další větve vyrůstají v paždí listů a ukončují růst zpravidla po 2-3 květenstvích.

Určitou nevýhodou u keříčkových odrůd je že za deštivého počasí dochází k zašpinění plodů a při déle trvajícím vlhkém počasí také snáze zahnívají.

Vzájemná vzdálenost při výsadbě se řídí u keříčkových rajčat v první řadě vzrůstností jednotlivých odrůd. Svou roli hrají i půdní poměry. Obecně se ale vysazují do sponu 40x40 až 50x50 cm v květnu až červnu. Mezi zahrádkářsky vhodné odrůdy patří Darinka, Denár, Pavlína, Venus ad.

7. Vrtalky škodí na zelenině i květinách

V povrchovém pletivu listů pozorujeme nejdřív drobné bílé skvrnky , se vpichy uprostřed. Později se na listech objevují ploché miny. Uvnitř miny jsou zřetelná drobná černá zrnka trusu a drobná larva. Larvy jsou podle druhu vrtalky buď špinavě bílé , nebo nažloutlé, průsvitné. Dospělci jsou pak černožluté mušky o velikosti 1,3-2,5 mm se žlutou skvrnou na štítku. Jedná se o nebezpečné škůdce mnoha skleníkových zelenin a okrasných rostlin. Při silnějším napadení jsou larvy schopné způsobit až opad listů. V případě napadení klíčních rostlin, nebo rostlin krátce po výsadbě, může dojít až ke zničení porostu. Vpichy do listů, způsobené kladélky samic jsou pak vstupní branou bakterií a hub.

Ochrana. Důsledná dezinfekce skleníků v zimě, kontrola nakupovaného sadbového materiálu. Důsledné vyvěšování kontrola žlutých lepových desek, které slouží k signalizaci výskytu. Ihned při počátečním výskytu provést postřik přípravkem Decis Mega s ohledem na ochrannou lhůtu.

8. Limnatka (Limnamnthes douglasii)

Jen málokdo přejde bez povšimnutí kolem atraktivně kvetoucího koberce , který lemuje pěkně upravený záhon. Právě letničky nízkého vzrůstu jsou předmětem častých dotazů pěstitelů. Navíc když kvetou po celé léto a ještě svým vzrůstem zabraňují růstu plevelů, jsou jistě zpestřením a doplňkem každé zahrádky. Mezi takové letničky patří limnatka, která je v našem sortimentu novinku. Je to rychle rostoucí květina s tenkými lodyhami. Jemně členěné listy jsou lesklé, světle zelené. Příjemně vonné, pohárkovité sněhově bílé květy s velkými žlutými středy kvetou od začátku do konce léta. Rostlinky jsou vysoké pouze 15 cm. Využití je všestranné, nejen na lemy záhonů, do skalek , ale na příklad jako obruba hrobů, či ve zkrášlení zídek a různých kameninových nádob.. Limnatka snáší velmi dobře slunné stanoviště. Další předností je možnost výsevu během dubna až května přímo na stanoviště, bez předchozího předpěstování. Výsev je možné provádět i na podzim ale rostliny se často vysemeňují samy. Při časnějším výsevu, snesou mladé rostlinky i pozdní mírné mrazíky. Kdo se tedy ještě nerozhodl, nebo zapomněl na výsev kobercových letniček, má nejlepší možnost a typ, protože na limnatku je právě teď vhodná doba.

9. Okurka vyžaduje teplo

Okurka je plodinou první tratě. Vyžaduje záhřevné, hlinité humózní půdy dostatečně vyhnojené chlévským hnojem, nebo alespoň kompostem. Vzhledem k poměrně slabému a mělkému kořenovému systému je náročná na dostatek přístupných živin a vyrovnaný vláhový režim.

Vhodnou předplodinou je hrách, cibule, pór, fazol, řepa, košťáloviny a jetelotravní směsky. Nevhodné jsou brambory a jahody. Okurka potřebuje pro svůj zdárný vývoj teplotu minimálně 80 C. Při nižších teplotách rostlina tzv. ,, sedí ,, pletiva tvrdnou a mladá sazenice se špatně vyvíjí. Nevyplatí se proto s výsevem spěchat, mnohem jistější je výsadba malých sazenic v červnu, nejlépe do černé netkané textilie.

10. Kdy vysévat hvozdíky

Hvozdík bradatý, karafiát(Dianthus barbatus, Dianthus caryophyllus)- oblíbené dvouletky k řezu.Začínají kvést koncem května a kvetou po dobu až dvou měsíců. Jsou v několika barevných odstínech jak čistých barev, tak dvoubarevné , jednoduché i plnokvěté. Jsou velmi nenáročné a po utržení vydrží dlouho ve váze. Pevné stonky jsou vzpřímené bez možnosti poléhání i v době prudkých dešťů.Dvouleté karafiáty snad nechybí na žádné zahrádce a jejich obliba je trvalá snad u všech generací. Hvozdík se vysévá v červnu do pařeniště nebo na pečlivě připravené venkovní záhony. Vzešlé rostlinky se vyjednotí nebo přepíchají do květináčků. Vzrostlé sazenice se pak v srpnu vysadí na konečné stanoviště. Před zimou je vhodné rostliny chránit přikrývkou z chvojí. Jsou totiž vyhledávanou pochoutkou pro zajíce, a proto bychom neměli zapomínat na dostatečné oplocení pozemku.

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze
  • Neregistrovaný uživatel
    04.07.2014 | 11:31

    dolf

    možná by to chtělo opravit tu minimálku u okurek :-) Odpověďět

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz