GAZÁNIE

7547.jpg Gázanie je nádherná, veselá letnička, které neúnavně kvete po celé léto nepřehlédnutelnými květy výrazných barev.

Gazánie patří do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae) stejně jako například kopretiny. Jejím domovem je jižní Afrika, kde se můžeme setkat až s dvaceti pěti druhy. Některé jsou jednoleté, jiné vytrvalé. Gazánie vytváří přízemní růžici laločnatých listů které jsou nejčastěji na vrchní straně lesklé sytě zelené a na spodní straně plstnaté, stříbřitě bílé. Existují ale i gazánie s listy šedými po obou stranách. Květy jsou velké na delších stoncích. U nás se nejčastěji setkáme s gazánií zářivou /Gazánie splendens syn. G. Rigens/ Jedná se o mnohonásobný vyšlechtěný hybrid druhů G. longiscapa, G.rigens a G. nivea. Tato gazánie je vysoká okolo dvaceti až čtyřiceti centimetrů, nejčastější barvou květu je žlutá a oranžová, ale najdou se i květy hnědé, růžové a červené. Velmi pěkné jsou i dvoubarevné a vícebarevné verze, typy s výrazným prstencem, či tečkováním okolo středu.

Nejčastěji se setkáme se sériemi Daybreak, Mini Star a Kiss. Zajímavá je také řada Talent s šedostříbrnými plstnatými listy.

Podmínky a stanoviště

Gazánie potřebují plné slunce, dokonce zvládnou i úpal. Na slunném stanovišti se gazánie odmění neúnavným bohatým kvetením a dobrým zdravotním stavem. Zálivka by měla být střední, při pěstování v nádobě spíše mírná, dáváme naopak pozor na přemáčení. Ideální půda je hlinitopísčitá, propustná. Rostliny spíše tolerují půdu chudou a sušší, než mokřejší zem s vyšším obsahem jílu. Při pěstování v nádobách je drenážní vrstva nutností. Gazánie jsou naopak tolerantní k chudší a suché půdě a nedostatečné zálivce. Hnojíme občas tekutým hnojivem v zálivce nebo při okopávání zapravíme kvalitní hlavně velmi doře rozložený kompost.

Zajímavosti

Květy gazánií jsou citlivé ke slunečnímu svitu. Otevírají se poměrně pozdě, kolem desáté hodiny dopoledne a zavírají v pět večer. Pokud je zataženo, květ se neotevře plně. Pouze série Daybreak otevírá květy i tehdy i pokud je pod mrakem.

Využití

Možností použití gazánií je hodně. Krásně se kombinuje s ostatními nižšími druhy letniček. Pěkný kontrast vzniká s modrokvětými sousedy, jako jsou lobelky, všelicha a nestařec. Je ideální na obruby záhonů, kolem plotů i na hřbitov i do skalek. Výborně se hodí do nádob, do truhlíků na balkon. Na zahradě vynikne zvlášť pěkně v plošnější výsadbě stejného kultivaru.

Podpořte bohaté kvetení

Pravidelné odstraňování odkvetlých květů má vliv na neustálé nakvétání nových poupat. Rostlina se nemusí vysilovat tvorbou semen a soustředí se na vývin nových květů. Ve chvíli, kdy květ vadne a kloní se k zemi jej těsně u trsu odstřihněte nůžkami, nebo vyštípněte nehty.

Množení

dříve se množila vegetativně z matečných rostlin, které se zimovaly ve studeném skleníku. Dnes je nejčastější výsev semene. Semena gazánií jsou celkem velká a klíčí dobře, vlastní sazenice si zvládne vypěstovat i začátečník.

Osivo vyséváme v březnu do truhlíčku za okno nebo do skleníku či pařeniště. V průběhu růstu nejlépe dvakrát pikýrujeme. Na stanoviště se předpěstované sazenice vysazují až po patnáctém květnu.

TYP

Gazánie u nás se pěstují jen jednoletě, s tím, že se každé jaro musí znovu vysadit. Pokud ale máte vhodné prostory, je možné trsy gazánií i přezimovat. Pokud je pěstujete na záhoně, je možné rostliny vyrýt s velkým balem a přesadit do nádob. Postačí i obyčejné přepravky vyložené novinovým papírem. Přezimovací místo by mělo být ideálně světlé s teplotou neklesající pod 5st C. Optimální rozmezí je pak 5 až 10 st C. Na jaře trs sestříhneme a přesadíme do nové zeminy. Na záhon rostliny přemístíme zase až v půli května.

Když se gazániím nedaří:

Gazánie patří k celkem odolným letničkám. Pokud ale nedodržíme podmínky pěstování, a rostlinu vysadíme do stinného místa, nebo je vystavena dlouhodobějšímu přemokření, může se objevit hniloba kořenů, které je většinou fatální. Stejně tak, za přílišného vlhka může dojít k rozvoji plísní na listech. Slunné a vzdušné stanoviště je dobrou prevencí. Odstraňování odkvetlých květů se rozhodně vyplatí zvlášť na menším prostoru.

Rostlinu, u které indikujeme houbovou chorobu okamžitě odstraníme. Fungicidním postřikům se raději snažíme vyhnout.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz