JAK PĚSTOVAT KŘEN

7065.jpg Jak pěstovat křen (Armoracia rusticana)

Křen je vytrvalá rostlina odolná mrazu i suchu. V plném květu až dekorativní, mohutná květenství složená z bílých květů, padnou jistě každému do oka. Domovskou oblastí křenu je východní Středomoří, odkud se pro své chuťové vlastnosti rozšířil do celé Evropy.

Většinou je vnímán jako obtížný plevel, který je schopen velmi rychle zaplavit celou zahrádku. Jeho správné pěstování není zas až tak jednoduché a aby se nestal nežádoucím plevelem, vyplatí se postupovat při jeho pěstování systematicky a zvolit správnou pěstební metodu.

1. Tradičně se křen pěstoval v obci Malíně jako vytrvalá kultura na jednom místě.Pro tento způsob pěstování je vhodné vybrat na zahrádce nezastíněné místo s hlubokou, propustnou , nepříliš těžkou půdou, bohatou na humus.. Řízek křenu, silný asi 2 cm a dlouhý asi 15 cm, vsadíme podle tradičního malínského způsobu pěstování do jámy hluboké asi 30 cm, tak, že jej umístíme vodorovně.. Pro získání silných kořenů, musíme během května opatrně úzkou motyčkou odkopat zeminu od řízku a z rašících výhonů ponechat pouze nejsilnější. Pak zeminu opět přihrnout. Během vegetace rostlinu přihnojujeme a okopáváme. Na podzim zesílený výhon nad matečnou částí oddělíme. V dalších letech se postup opakuje.. Křen na trvalém stanovišti vyžaduje každoroční přihnojení cereritem a jednou za tři roky kompostem. Výhodou tohoto způsobu pěstování je udržení rostlin na jednom místě bez zbytečného zaplevelování.

2. Pěstování křenu v jednoleté kultuře je poněkud odlišné a hodí se především pro současnou odrůdu Krenox. Pro pěstování bychom měli vybrat výživnou, středně těžkou a hlubokou půdu.Pěstební záhon vyhnojíme proleželým hnojem nebo kompostem. Křen množíme kořenovými řízky dlouhými 20 – 25 cm asi o síle tužky. Řízky si připravíme během podzimu, při sklizni.. Abychom poznali při výsadbě horní a dolní konec řízku, vyplatí se seříznout spodní konec šikmo, horní rovně. Připravené řízky svážeme do svazku a zaryjeme do stinného místa na zahrádce, nebo založíme do písku v chladném sklepě.Brzy na jaře, jakmile oschne půda, urovnáme povrch záhonu a na vzdálenost asi 40 cm od sebe uděláme menší hrůbky. Do nich pomocí kolíku sázíme šikmo připravené řízky, které pouze pro utěsnění , přišlápneme. Řízky se doporučuje ještě před výsadbou odrhnout hadříkem, abychom odstranily základy postranních kořínků a pupenů. Pouze 2-3 cm od horního konce řízky nečistíme.Sázíme tak, aby horní část byla těsně pod povrchem. Hlavní sklizeň probíhá na podzim.

Křen je mimořádně zdravá potravina, obsahuje pro organismus množství velmi cenných látek, včetně vitamínu C. Důležitý je i obsah síry, glykosidu sinirginu, uhlohydrátů a bílkovin. Podporuje trávení a usnadňuje vylučování hlenů, příznivě ovlivňuje čištění krve při revmatismu a ischiasu. Povzbuzuje žaludeční a střevní činnost, pomáhá při chorobách trávící soustavy, odstrańuje žaludeční křeče a celkově posiluje organismus. Silice obsažené v křenu mají baktericidní účinky.Všechny tyto důvody vedou k jedinému závěru – křen bychom se měli naučit konzumovat co nejvíce. Využívat jej do různých druhů salátů, pomazánek, omáček či jako přílohu k pokrmům.

Čerstvý nastrouhaný křen se hodí k párkům, ale i ke chlebu s máslem a sýrem. K čištění krve, jako prevenci proti nákazám, například v chřipkovém období, i při onemocnění průdušek užíváme 3x denně lžíci křenového sirupu. Získáme jej tak, že čerstvý kořen nakrájíme na tenké plátky, posypeme cukrem a necháme vyluhovat šťávu.

Protibakteriálních účinků křenu, snadno pronikajícího pokožkou do organismu, se využívá zevně při revmatismu, při různých povrchových zánětech, nervových bolestech a otocích po omrzlinách. Při bolestech hlavy se doporučuje nanášet na spánky křenový líh nebo olej. Kousek křenu čerstvého křenu je možné přiložit i na bolavý zub.Při bolestech v kříži se uplatňují křenové placky.

Při nakládání červené řepy je křen vynikajícím doplˇnkem. Dodá řepě zajímavou chuť a zbavuje ji typické zemní příchuti

Recept na nakládanou červenou řepu s křenem:

Řepu uvaříme, oloupeme a nastrouháme. Na 1 kg řepy přidáme asi 100 g nastrouhaného křenu, promícháme a zalijeme sladkokyselým náleven, který se připraví z 1,5 l vody, 0,5 l octa, 2 lžic soli a 180g cukru. Z koření se přidává špetka fenyklu. Směs řepy s křenem se plní do sklenic, zalije nálevem a sterilizuje asi 20 minut při teplotě 80C.

Prima tipy

1. V posledních říjnových dnech se vyplatí křen vyrýt ze země a naskládat ve sklepě do vlhkého písku. Křen je sice plně zimovzdorný, ze zmrzlé půdy však během zimy nejde vyrýt

2. Skladovat by se měl v chladném sklepě, aby nezačal rašit, tím by se částečně ztrácela jeho hodnota

3. Při vyrývání ze země dbejte, aby na záhoně nezůstaly ani ty nejmenší části kořínků. Ty totiž napřesrok vyraší a stane se z nich velice obtížný plevel.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz