JEMNÁ KRÁSA VŠELICHY (BRACHYCOME)

5558.jpg Letnička tohoto jména sama o sobě není žádnou novinkou. V našem sortimentu se již po několik let pravidelně objevuje a patří jí zde nezastupitelné místo. Novinkou tedy není tento druh, ale jeho kultivary, které se rok od roku rozšiřují o zajímavé variety. Brachykome je počeštěný název z latinského Brachycome a možná se vžil více než správný název - všelicha. Jedná se o rostliny původem z Nového Zélandu, Tasmánie a Austrálie. Druhů je známo asi 50, ale u nás se pěstuje nejrozšířenější B. iberidifolia a v poslední době i kompaktnější B. multifida s převislým růstem.

Atraktivnost všelichy spočívá v její nádherné modré barvě květů, která může být od modrofialové, po blankytně modrou a tmavě modrou. Barva může být i bílá. Právě nejrůznější kultivary se často liší jen odstínem modré barvy. Variabilní je i střed květu, který může být žlutý oranžový nebo černý. Brachykome jsou velmi krásné zejména při použití v truhlíku nebo v jiné nádobě na terase nebo na balkoně. Rostlinky mají jemně dělené čárkovité lístečky a ve spojení s drobnými květy působí velice křehce. Drobnost kvítků však zcela vyváží jejich počet, protože pokud se jí dobře daří, je keřík květy doslova obalen.

Protože se jedná o drobnou letničku, je umístění na balkon či lodžii správné i z toho důvodu, že na rostliny dobře vidíme, můžeme si je dobře prohlížet a těšit se s nimi. Na vysoko umístěné závěsné nádoby použijeme raději robusnější druhy jako jsou petunie nebo muškáty. 5570.jpg Osivo brachykome není problém koupit v semenářském obchodě, výsev je snadný, provádí se v březnu do truhlíčku za oknem. Rostliny přepícháme a v květnu je vysazujeme na určená stanoviště. Množit se dají také dobře řízkováním, kdy asi tří centimetrové řízky zapichujeme do substrátu, který je tvořen perlitem a rašelinou 1:1. Květináč nebo truhlíček se překryje igelitem, aby se udržovala vzdušná vlhkost. Zemina nesmí vyschnout a do měsíce většina řízků zakoření. Zakořeňování je možné i ve sklenici s vodou. Třetím způsobem, jak brachykome získat je nákup mladých rostlin. Je to samozřejmě nejdražší, ale bez práce a rostlinky jsou kvalitní a pěkně narostlé.

Jak všelichu kombinovat?

Všelicha nejlépe vynikne v kombinaci s druhy podobného růstu. Celá řada jemnolistých a drobnokvětých balkonovek bude dobrou společností. Zajímavým řešením bude i celomodrá výsadba, kdy všelichu sesadíme dohromady s modrokvětými druhy. Velmi vhodná bude drchnička (Anagalis), nastařec (Ageratum), felície (Felicia), bacopa (Bacopa), lobelka (Lobelia)

Pro růžovomodrý truhlík všelichy nakombinujeme s nevěstinným závojem (Gypsophyla), diascií (Diascia), lobelkou (Lobelia)

5571.jpg Krásný žlutomodrý kontrast vznikne spolu s vitálkou (Sanvitalia), drobnokvětým afrikánem (tagetes) nebo limnatkou

Fantazii se ale meze nekladou a jistě sami vymyslíte užasně nakombinované truhlíky. Pouze mějte na paměti, že bujně a rychle rostoucí druhy balkonovek nejsou nejvhodnějšími společníky. Prvních pár týdnů může truhlík vypadat nádherně, ale agresivnější druhy, drobnou všelichu doslova utlačí. V konkurenci s muškáty (Pelargonium), nebo plektrantusem (Plectranthus) nemají subtilní keříčky šanci.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz