RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ, 2. DÍL 2014 NA TV PRIMA 12. 1. 2014 OD 11,55 HODIN
Obsah 2. dílu 2014 pořadu Receptář prima nápadů : výsev jarních rostlin - jak na padání klíčních rostlin - calathea a marantha, tropické rostliny vhodné i do bytů - květinové plesové šperky - potisk textilu - chováme morčata - čočková polévka i salát - vyséváme papriky - jakou kytici v zimě na návštěvu pro paní domu
Video 2. dílu pořadu Receptář prima nápadů si prohlédněte ZDE :
http://play.iprima.cz/receptar-prima-napadu/receptar-prima-napadu-2014-2
00:20
Začátek pořadu
01:45
Začínáme vysévat první jarní rostliny, hrozí ale padání klíčních rostlin. Abychom na rostliny nemuseli používat v bytě chemické přípravky, doporučuje pan Kopřiva použít supresivní substrát. Proti padání a napadení škůdci se lze bránit biologickou metodou, substrátem obohaceným dvěma houbami Trichoderma virens a Metarhizium anisopliae . Trichoderma virens je mykoparazitická houba schopná potlačit padání klíčních rostlin. Metodu vyvinuli pracovníci Jihočeské univerzity. V tomto případě užitečné houby potlačují vývoj hub škodlivých, patogenních. Jedná se o tzv. proces suprese. Substrát brání také před napadením škůdci. Při skladování substrátu je nutné dodržovat specifické podmínky. Klíčení mohou napomoci stimulátory, nebo lignohumát.
Speciální substrát můžete zakoupit ZDE :
http://www.a.shop-telereceptar.cz/substrat-supresivni-s-perlitem-z416CZ
05:33
Rychlé rady
Řeřicha, vítaný zdroj vitamínů i v tomto období.
Rododendrony zaléváme i v zimě.
06:19
O calathea a marantha, tropických rostlinách vhodných i do bytů, vypráví pan RNDr. Miloslav Studnička, ředitel Botanické zahrady v Liberci. Odrůd je velké množství, lze je v domácím prostředí běžně množit .
08:54
Začíná sezóna plesů i těch maturitních. Náměty na kytičkové ozdoby dam květinovými plesovými šperky přinesla do studia paní Růžena Bubeníčková.
13:21
NOVÁ soutěž dacom.cz
15:02
Paní Milena Benešová potiskuje textil tiskátky z brambor.
20:00
Jak chovat v domácích podmínkách morčata radí paní Zuzana Moravcová. Potvrzuje, že chov morčat není složitý, protože se jedná o nenáročná zvířátka. Je ale třeba při chovu dbát některých zásad: volíme vhodné pohlaví morčete, zkontrolujeme, zda zakoupený jedinec netrpí kožním onemocněním, morčata krmíme vhodně volenou krmnou dávkou.
Nezapomínáme na vodu obohacenou občas o vitamín C, základem je kvalitní seno, peletky, nebo granule určené pro tato zvířata, vhodné jsou ovocno zeleninové směsi s dostatkem vlákniny. Pozor na přísun přílišných dávek energie, aby morče nebylo náchylné k nadváze.
24:14
Jak pečovat o naše klouby vysvětluje pan Dalibor Cichý z firmy Dacom pharma, dodavatele potravinových doplňků pro podporu dobré kondice našich kloubů.
28:04
Vyhlášení vítězů soutěže substral.cz
Vyhlášení vítězů soutěže dacom.cz
29:27
Do finále soutěže Luskování , které proběhlo na podzim v Českých Budějovicích na výstavě Hobby podzim, se dostala paní Daniela Svobodová z Hluboké nad Vltavou s recepty na čočkovou polévku a dva druhy čočkových salátů.
Zde nám převyprávěla, jak jídla připravuje.
Zimní čočková polévka
Ingredience :
1 balíček čočky se slupkou, 2 kostky masoxu, 4 bobkové listy, pepř celý, kmín drcený, nové koření v sítku, podle chuti cukr, sůl, ocet, cca 1/4kg brambor, 4 nožičky klobásy, 2 šlehačky, olej a hladká mouka na jíšku, majoránka.
Postup :
čočku propláchnu a nechám ve tmě klíčit. Druhý den propláchnout a opět zakrýt. Třetí den znovu. Čočka krásně naklíčí a vaří se kratší dobu. Čtvrtý den propláchnu , nakrájím menší kostky brambor, přidám masox a nechám spolu s koření uvařit doměkka. Dochutím, trochu zahustím světlou jíškou , doliji šlehačku a kousky klobásy, provařím, dám majoránku a sekanou petržel a celer , tedy nať.
Ač z luštěniny, polévka nenadýmá a je v ní o vitamin E více. Na Nový rok ji děláme již dlouho, protože se má jíst čočka a takhle je přece jen trochu jiná.
Čočkový salát
Pokud mi zbude nějaká již naklíčená čočka, pak takový míchaný salát s cibulkou ,párkem nebo uzeným a dresinkem z hořčice ,oleje, pepře, worchestrové omáčky, citronové šťávy a mořské soli, je na večeři taky super. Cibuli přeliji trochou horkého láku na okurky a pak nechám vychladit. Vyzkoušela jsem i trochu domácí majonézy a kousky naložené červené řepy a další dobrá varianta byla na světě.
35:15
V listárně probere pan dr. Podlaha další přihlášky diváků do soutěže Kdo z vás to má.
38:24
S ohledem na dlouhou vegetační dobu je nejvyšší čas začít s výsevem paprik. V květináči s pod miskou, kam budeme vysévat papriku, dáme na dno filtrační papírový kroužek, na něj nasypeme agroperlit a do něj již rovnou vyséváme semena paprik. Do pod misky nalijeme vodu a udržujeme ji stále plnou. Výsev ještě přikryjeme savým papírem, který ze shora zvlhčujeme. Rostlinky během 14 dní vyklíčí a poté co narostou do velikosti 1 cm je pře pikýrujeme do truhlíku.
Výběr ze 30ti druhů semen paprik najdete a můžete zakoupit ZDE :
http://www.a.shop-telereceptar.cz/semena-vanek-s-r-o-zal-1899-s2CZ
42:36
NOVÁ soutěž forestina.cz
43:26
Paní Helena Ottová radí, jaké květinové kytice lze v tuto roční dobu použít, pokud chceme při návštěvě potěšit paní domu, ke které se chystáme na návštěvu. Doporučuje květiny protea, řezaný ananas, helikonie a amarylis - hvězdník. Jedná se sice o zimní květiny, ale takové, které mají rády teplo, takže v těchto měsících, pokud je venku mráz, zabalíme je do 2 – 3 vrstev papíru a mezi tyto vrstvy ještě můžeme dát vrstvu novin. Aby květina co nejdéle vydržela, použijeme ve váze výživu rozpuštěnou do vlažné vody a květinu seřízneme.
48:04
Pozvánka na výstavy
48:50
Závěr pořadu