Receptář prima nápadů, 22. díl 2013 na TV Prima Family 2. 6. 2013 od 11,45 hodin

3224.jpg Obsah 22. dílu Receptáře prima nápadů :

o masožravých rostlinách - neduhy rajčat - pěstujeme bylinky v nádobách - jak na slimáky - balkónovky ve starých nádobách - výběr strojů na sečení trávy - stavebnici ohniště - gril postavíte za víkend - pěstujte píchavku - rybí polévka - rozhodujeme se nad koupí bazénu - vinnou révu chráníme s minimem chemie

Video celého 22. dílu Receptáře prima nápadů si můžete přehrát ZDE :

http://play.iprima.cz/all/374330/all


00:20

Začátek pořadu

Prvním hostem Receptáře prima nápadů je pan Jaroslav Čuba ze Zahradnické školy v Praze Malešicích. Dnes bude hovořit o masožravých rostlinách.


01:39

Masožravé rostliny jsou užitečné

3227.jpg

Masožravé rostliny nás mohou v našich domácnostech zbavovat obtížného hmyzu. Řekneme si co udělat pro to, aby se „masožravkám“ u nás doma dařilo. Jaké rostliny to jsou ? Nemusíme chodit až někam daleko do tropických pralesů. Kupodivu „masožravky“ rosnatky a tučnice jsou součástí také naší květeny. Pro začátečníky s pěstováním „masožravek“ doporučuje pan Čuba rosnatku kapskou ( Drosera capensis ). Nejméně náročnými na teplo jsou saracénie, pocházejí ze Severní Ameriky a některé z nich jsou schopné v našich podmínkách přezimovat i venku. Hmyz vábí na enzymatickou tekutinu uvnitř láčků na koncích rostliny. Velmi efektními lapači hmyzu na své lepkavé listy jsou tučnice, pinguicula. Rostliny může pěstovat každý, kdo jim poskytne vhodné podmínky . Rostou na mokrých až hodně podmáčených půdách, chudých na živiny. Mají různé nároky na vněší teplotu, některé je možné pěstovat pouze v tropických sklenících. Všechny „masožravky“ vyžadují hodně světla.


06:15

Jak na neduhy rajčat ?

3229.jpg 3230.jpg 3231.jpg

Časně vysázená rajčata mohou mít občas zahnědlé listy z chladového šoku. S tím se rostlina vyrovná, horší to je, pokud trpí deficitem vápníku. Říká paní ing. Dušková. Na spodních částech plodů se to projevuje tvorbou černých skvrn. Nedostatek hořčíku má zase za následek výskyt  mozaikovitých skvrn na listech a osychání okrajů listů. Posledním obvyklým neduhem rajčat je nedokonalé dozrávání plodů projevující se zelenou kapucí u stopky plodu. Paní Dušková doporučuje jedno hnojivo v granulích, které je schopno rajčatům dodat jak ke kořenům, tak na list všechny potřebné živiny. Přihnojujeme 1 x za 14 dní.

Hnojivo můžete zakoupit ZDE :

http://www.a.shop-telereceptar.cz/substral-hnojivo-pro-rajcata-z272CZ

10:01

Rychlé rady

- Výživa pro truhlíkovky, pomocí hnojiva s postupným uvolňováním živin v šišticích.

- K ochraně balkónovek před škůdci použijeme přípravek v tyčinkách. Rostlina rozvádí účinnou látku do listů a škůdci ji nasávají přímo z listů.


11:30

Bylinky můžeme pěstovat i v nádobách

3233.jpg 3234.jpg 3236.jpg

Pokud nemáte k dispozic zahradní záhon, můžete pěstovat úspěšně bylinky i v nádobách. Ideální je použít speciální nádoby určené pro pěstování bylinek. Na dno nádoby dáme drenážní vrstvu z keramzitu, kamínků, nebo lávové drtě a nad ni substrát určený k pěstování bylinek. V intervalu 3-4 týdnů hnojíme speciálním hnojivem pro bylinky.

Hnojivo a substrát pro bylinky můžete zakoupit ZDE :

http://www.a.shop-telereceptar.cz/hosticke-prirodni-hnojivo-na-byl-z447CZ

http://www.a.shop-telereceptar.cz/substrat-pro-bylinky-a-zelene-hn-z446CZ


15:25

Jak na slimáky plzáky

3237.jpg 3238.jpg

S příchodem vlhkého počasí nás trápí přemnožení slimáci. Jednou z možností ochrany proti slimákům je granulovaná nástraha, kterou slimáci sežerou a poté zalezou do půdy, kde uhynou. Návnada se volně rozsype v okolí výskytu slimáků, nikdy ne na hromádky.

Návnadu můžete zakoupit ZDE :

http://www.a.shop-telereceptar.cz/zdrava-zahrada-pripravek-proti-s-z275CZ

19:24

Vyhlášení vítězů soutěže www.marimex.cz

Vyhlášení vítězů soutěže www.bal.cz


20:57

Vysaďte si balkónovky jinak než sousedi

3239.jpg 3240.jpg

Paní Zeithamlová přinesla do studia ukázky pěstování balkónovek v rekonstruovaných starých nádobách. Může jít o zajímavou změnu oproti tomu jak pěstují tyto rostliny Vaši sousedi.

Článek s podobnou tématikou si přečtěte v našem Telereceptáři ZDE :

http://www.telereceptar.cz/renovace-plechovych-nadob-s1539CZ  


25:32

Výběr druhů strojů na sekání trávy

3241.jpg 3242.jpg 3243.jpg
3244.jpg 3245.jpg 3246.jpg

Tráva roste jako z vody a tak si necháme poradit od pana ing. Kopřivy při výběru nového motorového pomocníka. Pokud je tráva opravdu vysoká a nehodláme trávník pěstovat pro dekorativní účely, nýbrž trávu budeme například zkrmovat, potom si musíme pořídit výkonný stroj. K dispozici jsou na trhu vyžínače, listové mulčovače a bubnové sekačky. Bubnové sekačky se hodí pro sekání vysoké trávy na rozsáhlých pozemcích, sekačka bývá osazena čtyřmi robustními noži, které se přizpůsobují terénním překážkám. Výhodou je také přítomnost rychlobrzdy, která okamžitě zastaví otáčení bubnu. Pokud nechceme trávu dále zpracovávat pro krmení, můžeme si pořídit mulčovač, který zvládne i náletové dřeviny a trávu nekosí, ale drtí. Poslední možností je vyžínač – křovinořez, který je dodáván ve dvou variantách, s plastovou pružinou, která porosty rozdrtí a kotoučem s noži, který porost kosí.

Více na stránkách výrobce www.vari.cz


29:11

Ohniště - gril si poskládáte bez zdění za víkend

3248.jpg 3252.jpg 3257.jpg

CSB Naturblok Ohniště z betonových dílů může sloužit i jako gril. Ohniště je sestaveno z kruhové podlahy, ohnišťového komínu a stříšky na komíně. Uvnitř komínu je kovová vložka a poklop. Na dno komínu sypeme pískovou základnu, do které propadávají roštem uhlíky. Konstrukci komínu není třeba zdít, lepíme pouze vrchní pás obrubník. Pokud je ohniště budováno ve svahu, lepíme k sobě i jednotlivé stavební prvky polyuretanovým lepidlem. Celé ohniště i s přístupovou podlážkou stavíme o průměru do 3,2 m. Není třeba je na zimu chránit před povětrnostními vlivy. Jednotlivé prvky si lze ojednat v různých barevných provedeních a ohniště doplnit lavicemi a zídkami.

Více v katalogu výrobce firmy CS-Beton, s.r.o.

http://www.csbeton.cz/data/dokumenty/Obrazovy_katalog.pdf  

www.csbeton.cz  


33:20

Nad dopisy diváků - vyhodnocení soutěže "Kdo z vás to má?"

3262.jpg 3263.jpg 3281.jpg

Nad dopisy diváků a vyhodnocení soutěže Kdo z vás to má za měsíc květen na závěr listárny.

Cenami pro vítěze soutěže jsou nůžky na živé ploty od firmy Fiskars, ty získávají

Paní Libuše Šimková z Otrokovic, která poslala fotografii páru ještěrek ze své zahrádky.

Druhou cenu získává pan František Lopata z Kunovic u Uherského Hradiště za loňskou úrodu 350 kg vodních melounů.

Pro červnové kolo soutěže jsme připravili jako cenu zastřihávač keřů a trávy.


37:16

Stěny z popínavkami

3266.jpg 3267.jpg

Dřevité liány mohou růst na samostatných konstrukcích, nebo se zachycovat na omítce stěny pomocí přilepivých terčíků. Volbu vhodné rostliny ovlivňují hlediska estetická, výšková, orientace na světové strany, druhu zdi a fasády.

Další články s podobnou tématikou ZDE :

http://www.telereceptar.cz/zelene-zdi-ploty-i-zidky-s2397CZ

http://www.telereceptar.cz/kterou-popinavku-vybrat-s542CZ

http://www.telereceptar.cz/nejkrasnejsi-vytrvale-popinavky-s852CZ

http://www.telereceptar.cz/plamenek-clematis-s913CZ

http://www.telereceptar.cz/nechte-se-ovinout-kvety-s2229CZ

40:26

NOVÁ soutěž www.marimex.cz


41:59

Píchavky si můžete vypěstovat i na Vaší zahrádce

3268.jpg

Máte rádi řízek z píchavky obrovské (Langermannia gigantea ) ? Pokud dáte na rady paní Stanislavy Wolfové, můžete si píchavku vypěstovat na své zahrádce. K tomuto účelu byste měli vybrat místa vlhčí, humózní a přistíněná. Zakoupené podhoubí aplikujeme ke kořínkům trávy asi 5 cm hluboko. Píchavky vyrostou až za rok. Ke sklizni je vhodná píchavka bílé barvy. Více informací o pěstování, druzích hub pro domácí pěstování a kontaktech na dodavatelskou firmu najdete ZDE :

http://www.volny.cz/myceliumwolf/kontakt.htm  


45:33

Další recept ze soutěže "Vaříme s kořením", tentokrát rybí polévka

3271.jpg 3273.jpg 3274.jpg

Další recept ze soutěže Vaříme s kořením je od paní Věry Schiemské a jmenuje se Rybí polévka z mořských ryb, dnes z hnědé tresky a krevet.

Postup přípravy :

Do šalotky smažené na oleji přidáme nasekaný česnek, krátce necháme opéct a přidáme jemně krájený pórek. Dodáme podušená rajčata s libečkem a tymiánem, povařím, nasypeme oregano s tymiánem a povaříme. Po chvíli přilejeme zeleninový vývar s rybou a dále vaříme.

Na pánvi krátce 2 – 3 minuty opečeme krevety s chilli papričkou.

Do hrnce s vývarem přidáme na kousky nakrájené file z hnědé tresky a necháme povařit dalších 5 – 7 minut. Dochutíme solí, pepřem a zeleným kořením, pažitkou a dalším tymiánem a přidáme něco málo citronové šťávy.

Podáváme odděleně s opečenými tousty a osmaženými krevetami.

Ingredience :

krevety, 3 šalotky, česnek, pórek, olivový olej, podušená rajčata, sůl, pepř, zeleninový, nebo rybí vývar, oregano, treska nebo tilapie, petrželka, tymián, citronová šťáva, chilli paprička, pažitka.


50:04

Připravujeme se na nákup bazénu a příslušenství

3275.jpg 3276.jpg 3277.jpg

Jak postupovat, pokud bazén ještě nemáme a chtěli bychom si jej pořídit ? K dispozici jsou nadzemní bazény s nafukovacím límcem, kovovou nosnou konstrukcí, nebo bazény plechové, které je možné i částečně zapustit do terénu a není nutné je na zimu odinstalovat.

Z příslušenství jsou nejdůležitější kvalitní písková filtrace, vysavače, solární ohřevy a zastřešení. K provozu je potřebná také kvalitní bazénová chemie.

www.marimex.cz

52:14

NOVÁ soutěž www.csbeton.cz  

53:06

Pan docent Jan Mikulka z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze Ruzyni identifikuje Vaše výpěstky.


57:30

Ošetřujeme révu vinnou s minimem chemie

3279.jpg 3280.jpg

Vinná réva na našich záhrádkách je náchylná k různým nemocem. Pan Nábělek z Agro Bio Opava radí, jak nemocem révy vinné přecházet pomocí přípravků s minimem chemie. Především jde o obranu před  houbovými onemocněními padlím a plísní révovou. Přípravkem z bylin lze napadení částečně předcházet. Přípravek můžete zakoupit ZDE :

http://shop.agrobio.cz/kouzloprirody/kp-reva-vinna-koncentrat-100-ml.html

K dispozici je také přírodní hnojivo pro révu vinnou.

Hnojivo můžete zakoupit ZDE :

http://shop.agrobio.cz/kouzloprirody/kp-draselne-hnojivo-vinasse-500-g.html

Chloróze révy vinné ( nedostatku železa, projevujícím se žloutnutím listů ) se bráníme postřikem na list přípravkem Harmonie.

Rychlé rady

01:02:23

Pozvánka na výstavy

01:04:10

Závěr pořadu

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz