VENKOVNÍ BONSAJE II.

5781.jpg V tomto díle se zaměříme zejména na venkovní bonsaje pěstované celoročně na záhoně či v miskách. Přiblížíme si nutnou péči v průběhu celého roku a zvláštnosti záhonového pěstování.

Bonsaje jsou velmi krásným koníčkem a propadnout mu je skutečně snadné. Hned na samotném začátku vás ale možná zaskočí několik nepříjemností. Zdánlivě problematické může být pěstování bonsají v případě, že u svých stromků nejste dennodenně. Stromky v relativně malých miskách totiž potřebují opravdu pravidelnou péči a to zejména v letním období. Kořenový bal se rychle zahřívá a prosychá a zálivka je tedy nutná téměř každý den. Vzledem k tomu, že trvalé ponoření bonsaje do nádoby s vodou ji pomůže maximálně k rychlému uhnití kořenů, jej nikdy neaplikujeme. Klasická situace nastává tehdy, jezdíme – li na zahradu na chatě o víkendu a zbytek týdne trávíme ve městě. V takovám případě je vhodnější přestěhovat stromky spíše do místa pobytu, kde se s nimi můžeme těšit mnohem častěji. Podmínkou je ovšem dostatečně velký balkon vhodné expozice. Tím rozumíme východní, případně severovýchodní orientaci, kdy nebudou výpěstky trpět nadměrným sluncem a vedrem. Trvale osluněné balkony uprostřed zástavby nejsou vůbec vhodné a 5782.jpg stromky zde trpí suchým vzduchem, kromě prosychání se často připojí I nanadení škůdci.

Pokud se vás tedy taková situace týká, bude nejlepším řešením částečné nebo celoroční pěstování bonsají ve volném záhoně. Záhonové pěstování je vhodné pro všechny druhy domácích i introdukovaných dřevin a můžete jím dosáhnout velmi dobrých výsledků.

Začínáme s bonsajemi na záhoně

Stromky, které najdete v přírodě nejprve upravte zakrácením kořenů, pryč musí všechny poškozené, spletené a zejména takové kořeny, které rostou kolmo dolů, ty vystříhněte úplně. Ostatní zdravé kořeny zkraťte o polovinu. Nadzemní část upravte podobně. Pro začátek tvarujte stromky ve vzpřímenem stylu. Snažte se o to, aby stromek měl větve rovnoměrně rozložené po obvodu kmene. Zahušťující, nad sebou rostoucí a křížící se větve odstraňte zcela. Terminál zakraťte cca o ¼ nad pokračujícím pupenem. Takto upravené stromky vsadte na čistý, dobře zrytý záhon v polostínu. Stromky nevysazujte příliš hustě, ať k nim máte dobrý přístup. Pokud výsadbu provádíte na jaře či na podzim, je procento ujmutých jedinců velmi vysoké. První dva roky se stromky nehýbejte, pouze tvarujte korunku řezem. Po této době, nejlépe zjara před rašením stromky vyryjte a opětovně proveďte řez kořenů. Budete velmi překvapeni, jak je kořenový systém mohutný. Cílem je vytvarovat hustý kompaktní bal s kořený blízko u kmene, který se rozprostírá spíše do stran než dolů.

Upravte i korunku a můžete již začít i s tvarováním speciálně určeným drátem. Větévky ohněte do vodorovné polohy a drátkem je vypolohujte tak, aby nebyly přímé ale lehce zvlněné. Nezapomeňte opět zastříhnout terminál. Stromky vsaďte zpět na dobře prorytý, přípraně kompostem obohacený záhon. Dobře zalijte. Tvarovat můžete i provázkem. Výborně se s ním ohýbají také slabé větve a nehrozí tolik zaříznutí do sílící větévky. Provázky na vyrytém stromku přichytte ke kořenům, je to lepší než používat kolíky, které pak vadí pří pletí. Tento postup opakujte každé jaro. V průběhu roku jen nezapomínejte kontrolovat dráty a provázky. Pokud se začínají zařezávat do větviček, materiál odstraňte nebo jej převiňte o kousek vedle. Stromky při záhonovém pěstování vyžadují jen minimum péče v průběhu roku. V suchu jim poskytněte zálivku. Přihnojení není vyloženě nutné. Nikdy však nepřehnojujte. V červnu a červenci můžete nůžkami odstříhat listy javorů bez řapíků, vytvoří se nové malé svěží lístky. Bonsaje takto pěstované mají svoje specifika oproti těm, které pěstujete v misce. Daleko rychleji rostou a každoroční vyrytí spojené s radikálním řezem kořenů je nezbytné. Při jeho opomenutí dochází k bujení silných mladých letorostů, které mohou celý stromek zcela znehodnotit. Pokud se letorosty objeví, odstraňte je na větevní kroužek. Naopak vyhodou záhonového pěstování je to, že zcela odpadá zimování, není potřeba žádné nakrytí ani přikrytí.

Bonsaje v miskách se před příchodem zimy musí i s miskou zapustit do země. Pro choulostivější druhy, jako jsou třeba japonské javory se vyplatí přezimování ve studeném pařeništi, či zahloubeném záhonu. Místo pařeništních oken použijeme netkanou textilii nebo rákosové rohože. Výpěstky musí mít i v zimě dostatek vláhy. Dle potřeby pamatujte na zálivku.

Takto pěstované stromky můžete přenést do misky. Vždy je lépe začít s miskou větší a postupně ji zmenšovat. V misce vždy kotvíme bonsaje drátem. Stromek můžete při jarním přesazování vrátit z misky na záhon a do misky umístit třeba jiný exemplář.

Klíčová slova

bonsaj

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz