Zajímavé balkonovky do nádob

922.jpg Kdo by si nepřál krásné zdravé rostliny, které bohatostí květů přitahují všechny pohledy?A k tomu stačí poměrně málo – vybrat správné druhy a s trochou znalostí začít pěstovat. Rostliny pěstované v nádobách , byly oblíbené již v antice, kde mezi nejoblíbenější patřily citrusy a myrty.Sortiment takto pěstovaných rostlin se stále rozšiřuje a v současné době je i u nás výběr takřka nekonečný. Rostliny můžeme vypěstovat buď sami, ze semen, řízkováním, nebo zakoupit sazenice v každém zahradnictví.

1.Otočník peruánský (Heliotropium arborescens), u nás známý jako vanilka se pěstuje především ze semen,která je možné zakoupit, protože vanilka je zařazena již několik let do tuzemského sortimentu..Vytváří kompaktní rostliny a pěstovaná odrůda „Marine“ se vyznačuje nádherným tmavofialovým květenstvím, které voní po vanilce.Kvete od května do září a pro svou vůní je lákadlem hmyzu, především ale motýlů. Výsev osiva se provádí již v únoru , semena klíčí na světle při teplotě 20C. Mladé rostliny se vysazují po zmrzlých na slunné stanoviště, chráněné před větrem. Zálivka se provádí pravidelně, rostliny se nesmí nechat vyschnout, listy se totiž velmi špatně vzpamatovávají z přeschnutí, většinou na nich zůstávají hnědé skvrny. U otočníku je možné i přezimování rostlin, nejlépe při teplotě 12-15C s omezenou zálivkou.

2. Sporýš zahradní(Verbena x hybrida) - vykvétá v rozsáhlé škále barev, kultivarů vzpřímených i převislých. Rostliny se mohou opakovaně zimovat, pozor však je nutné dávat na přelití a invaze molic. Přesto ale sporýše patří k nejoblíbenějším květinám do nádob pro vyjímečně dlouhou dobu kvetení a to od června až do října.Rostliny se množí především osivem, které se vysévá od února do března, při teplotě půdy 18-20C. Rostliny se vysazují ven koncem května na slunné stanoviště. Pro dosažení bohatého kvetení se vyplatí pravidelné odstraňování odkvetlých částí.. Verbeny potřebují vydatnou zálivku, pravidelné hnojení, ale pozor na přelití substrátu.Zvláštností sporýšů je poměrně vysoká odolnost k dešťům.. Výborně přežijí i několikadenní lijáky aniž by utrpěly květy.

3.Hlazenec ohnivý (Cuphea ignea) – u nás se rostlinám říká „mexická cigára“, květy jsou velmi nápadné, elegantní, výrazně červené barvy. Rostliny se dají pěstovat jako dlouhodobá kultura, vyžadují ale pro zimování chladno a během růstu pravidelné a časté zaštipování – získáme tak nádherné kompaktní tvary.Rostliny kvetou od května až do září na slunci i v polostínu. Rostliny se obvykle předpěstují výsevem semne v březnu až dubnu při teplotě půdy 18C. Do květináčků se vyplatí vysazovat pohromadě nejlépe tři rostlinky. Při zaštipování je možné vrcholky využít jako řízky. Pokud ale tenké výhonky nezaštipujeme, brzy tvoří převisy a rostliny je tak možné využít jako neobvyklé prvky do závěsných nádob.

4. Turan Karwinského (Erigeron karvinskianus) – tato poměrně nízká trvalka snese suché stanoviště. Vytváří květy zprvu bílé, později růžové až do červena, podobné sedmikráskám. Kvete neobyčejně bohatě od května až do září. Potřebuje slunné místo, rostliny se pěstují buď z výsevu, ale vhodnější je zakoupení sazenic, protože s výsevem je nutné začít již v lednu až únoru.. Rostliny se vysazují do nádob na vzdálenost 20-30 cm. Zálivka v době vegetace by měla být rovnoměrná, vhodné je přihnojení rostlin jednou za dva týdny. Rostliny přezimují na světlém bezmrazém místě. Otužované rostliny snesou pak mráz až do -4C.

5. Laskavcovka kulovitá(Gomphrena globosa)- bývá pěstována spíše jako polní kultura k řezu a sušení, protože květy mají schopnost podržet nádhernou barvu i po usušení.Kulovitá květenství připomínají jetelíček, vykvétají jednotlivě nebo po několika najednou. Podle kultivaru jsou květy bílé, růžové, nebo purpurově fialové. Do nádob se hodí především nízké keříčkovité asi 15 cm vysoké kultivary ze skupiny „Buddy“. Laskavcovky kvetou od začátku července do října. Vyhovuje jim slunné stanoviště chráněné před deštěm. Pěstují se z březnových výsevů při 18C. Je možné i zakoupení mladých sazenic, ty pak vysazujeme na stanoviště ve druhé polovině května. Rostliny vyžadují slabší zálivku, nesnesou přemokření ale vhodné je přihnojení jednou za dva týdny.

6.Lilek jasmínovitý (Solanum jasminoides) – se stává v posledních letech u nás velmi žádaný pro svůj mimořádně rychlý růst. Pěstuje se buď jako volně rostoucí nebo častěji jako pnoucí rostlina. Bohatě větví a vytváří při vydatném hnojení a celoročním světlém stanovišti až 10 m dlouhé výhony. Lilek jasmínovitý kvete od jara do podzimu bílými květy v četných květenstvích. Množí se ze semen nebo častěji řízkováním polovyzrálými vrcholovými řízky během léta. Velmi dobře přezimuje

7. Marhaník obecný(Punica granatum)- je prastará užitková rostlina, která byla kultovní rostlinou mnoha civilizací. Jeho semena, granátová zrna byla symbolem plodnosti. Pro pěstování v nádobách se hodí jen jednoduše kvetoucí nebo plnokvěté okrasné kultivary s červenými květy, které vyrůstají jen na letošním dřevě. Zvlášť bohatě a brzy kvetou zakrslé kultivary. Listy při přezimování opadávají. Kvete v červenci a srpnu na výslunní. Od března do druhé poloviny června se vyplatí vydatně zalévat a přihnojovat. Granátové jablko je dekorativní zádveřní rostlinou pro vchody, schodiště a terasy a bylo tak od pradávna využíváno. Hodí se i pro pěstování jako bonsaj. Výborně přezimuje před uložením je však vhodné slabší větve odstřihnout a hlavní stonek zkrátit o třetinu. Umístit na světle při teplotě 2-6C, v nejnutnějším případě lze přezimovat i ve tmě a suchu. Množí se neolistěnými asi 10 cm dlouhými řízky z větví v únoru a březnu.

923.jpg

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz